Avizované navýšení některých příspěvků pro OZP zatím neproběhne

Milé čtenářky, milí čtenáři,

minulý měsíc vám kolegyně Zdenka Zamazalová přinesla článek o vybraných chystaných změnách v legislativě. Slíbila vám předání informací v případě, že dojde ke změně v některých projednávaných záležitostech. V mezidobí došlo ke změnám nejen v legislativě, ale i v Poradně.

Vláda sice na svém posledním prázdninovém zasedání schválila návrh zákona, kterým se zvyšuje příspěvek na mobilitu, na zvedací a zdvihací plošinu či na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Podle tohoto návrhu by mělo dojít ke zvýšení příspěvku na mobilitu na 900 Kč měsíčně, v případě příspěvku na zvedací a zdvihací plošinu na max. 500.000 Kč (lze čerpat 1x za 5 let) a příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na max. 15.200 Kč měsíčně, a to zpětně od 1. července 2022.

Na včerejší (29.9.2022) 40. schůzi Poslanecké sněmovny byl vládní návrh výše uvedených změn poslanci v prvním čtení, bohužel vetován, jelikož šlo o projednání v tzv. zrychleném čtení. Důvody, které vedly k tomuto kroku vysvětluje ve své Zprávě NRZP.

Tento vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů a některé další zákony, spolu s novelou zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění půjdou do Poslanecké sněmovny ještě jednou, tak aby mohly být dávány připomínky.

Věřme, že nebude trvat příliš dlouho a Poslanecká sněmovna vládní návrhy adekvátně projednán.

29.09.2022 |