Beseda – ZLOM VAZ Jirky Čelouda u nás v ParaCENTRU

Odkaz na reportáž v ČT zde.

Přečíst si můžete také zajímavé postřehy z promítání filmu od našeho kolegy Karla Hrůzy.

V odpoledních hodinách dne 28. 1. 2016 jsme se sešli v prostorách ParaCENTRA Fenix, abychom se společně s Jiřím Čeloudem projeli po trase plné teplotních výkyvů, vánice, ale i písečné bouře.

Říkáte si proboha, co je to za místo s takovou proměnlivostí počasí. I když je to těžko uvěřitelné, mluvíme tu o Africe, přesněji o Maroku a pohoří Atlas. Přesně na toto místo se vydal Jiří Čeloud se svými dvěma kamarády Matesem a Pavlem na handbikách pouze s nezbytnými věcmi. Jejich cesta započala v Marrákéši, kde bylo kolem 20 stupňů. Dále jeli přes Atlas, kde v noci teploměr klesal k nule. Po mnohých kilometrech nakonec dorazili do pouště, kde foukal opravdu studený vítr. Jejich cesta směřovala na sever opět do pohoří Atlas, kde strávili týden na sněhu. Každý den ujeli různou vzdálenost s ohledem na počasí. Celková trasa byla dlouhá asi 1100 kilometrů.

Nejvíce zážitků měli při extrémním počasí. Když začalo sněžit první den, byl to prý opravdu magický zážitek, ale poté, co sněžení trvalo už týden, byli vyčerpaní jak fyzicky, tak i psychicky. Nejvýše vystoupali do výšky 2280 m nad mořem. „Čekali jsme zimu, ale rozhodně ne takovou, jaká nás tam potkala,“ vyprávěl při promítání filmu ZLOM VAZ pořízeného při expedici v Maroku Jiří Čeloud. Kromě sněhu řešili také problémy s ubytováním. Byl jim nabídnut nocleh v místní kavárně, který byl však příliš drahý. Odmítli to s tím, že si najdou jiné ubytování u místních. Plán jim však překazila tamní legislativa, jelikož v Maroku je přespání turistů u místních obyvatel zakázáno. Chtěli tedy přespat ve stanu, což jim bylo opět od policie zakázáno. Jejich situaci vyřešil jeden muž, který řekl nekompromisně, že budou spát u něj, ať si s tím policisté dělají, co chtějí. Jmenoval se Cruz, nechal je u sebe přespat zadarmo tři dny a oni ho na oplátku naučili českou karetní hru. U místních spali asi čtyřikrát. Ti, kteří je ubytovali, byli vždy neskutečně ochotní, srdeční a nezištní. To je velice mile překvapilo. I přes jazykovou bariéru se nesetkali s problémem.

„Kluci mi pomáhali do handbiku, do stanu, nakupovali a opravovali. Nakonec jsem měl oporu v obou dvou, bylo to v pohodě. Jen kluci byli předtím spolu na cestě už asi čtyři měsíce, takže tam nějaká ponorka proběhla, museli si to vyříkat a nakonec to bylo v klidu,“ uvedl Jiří Čeloud. Po 30 dnech úmoru a vyčerpání bylo jejich cílovou destinací město Fez, odkud jim odlétalo letadlo do ČR.

ParaCENTRUM Fenix bylo vybráno jako jedno z mnoha míst, kde tito přírodu pokořující borci promítali svůj film spojený s besedou. Jejich cesta sklidila tolik ohlasů, že se o ně začala zajímat také Česká televize, a to přímo u nás v PCF. Po zhlédnutí filmu nastal obrovský potlesk všech zúčastněných, který trval opravdu dlouho, ale zároveň byl tiše přehlušován zvedajícími se rukami nedočkavců, kteří měli spoustu otázek. Kluci nás ujistili, že se nejedná o poslední jejich výpravu a můžeme se tedy těšit na jejich další cestovatelské zážitky.

Děkujeme Jirkovi, Matesovi a Pavlovi za promítání filmu ZLOM VAZ u nás na ParaCENTRU Fenix a přejeme mnoho štěstí při dalších expedicích.

06.02.2016 |