Skip to main content
   (+420) 733 589 567
   info@pcfenix.cz

, ,

Bezbariérové Podbrdské muzeum

Publikováno:
17. 8. 2017
fenix czechmade banner b3bea5bb

Letošní bezbariérovou dovolenou jsme se s přítelkyní rozhodli strávit v Čechách. Moje rodina žije v malebné krajině pod Brdskými kopci ve středních Čechách, ve městě Rožmitál pod Třemšínem a tam jsme zavítali do Podbrdského muzea.

Muzeum se nachází v historickém centru města v nově zrekonstruovaném areálu továrního komplexu. Je kompletně bezbariérové. Autem dojedete přímo ke vchodu, kde je parkoviště. Nevýhodou jsou „kočičí hlavy“, ale těch pár metrů do budovy se to dá zvládnout. Bezbariérové WC hodnotím velmi kladně, bez problému se vejde i elektrický vozík.

Hlavní expozice je umístěna v dvoupatrové budově, ve které je výtah. K vidění je historie rodu pánů z Rožmitálu, jak se žilo na Podbrdsku, památník Jakuba Jana Ryby. Na tuto budovu navazuje tovární hala, ve které se nachází galerie. Součástí muzea je i expozice historických automobilů značky Aero a stodola, kde je k vidění sbírka nářadí, náčiní i strojů, které nesměly chybět v žádné venkovské domácnosti.

Další interaktivní výstavy se čtvrtletně obměňují. My jsme měli to štěstí a viděli průřez historií stavebnice Merkur. Pomocí této stavebnice vyrobil Otto Wichterle první kontaktní čočky. V muzeu se na exponáty nemusíte pouze dívat. Můžete si obléct dobové kostýmy, vzít do ruky zbraně a usednout na trůn. Kromě Podbrdského muzea stojí za to navštívit cvokařské muzeum. Ale o tom až někdy příště.

Podrobnější informace a tipy na výlet naleznete na webu Podbrdského muzea.

Jan Vočka