Co dělat v případě ztráty nebo krádeže průkazu OZP?

Může se to stát každému – v roztržitosti peněženku, ve které obvykle máte i doklady typu občanský a řidičský průkaz a také průkaz OZP, někde zapomenete, případně nějaký nenechavec využije vaší nepozornosti a peněženku i s doklady si přivlastní. Jakmile absenci peněženky a dokladů zjistíte, neváhejte a vše začněte hned řešit.

V první řadě je nezbytné vše co nejdříve ohlásit na nejbližším obvodním oddělení Policie ČR. Na základě tohoto oznámení dostanete od policie protokol. S ním do 8 dní od ztráty či krádeže zajdete na pobočku úřadu práce podle místa trvalého bydliště. Na tuto návštěvu je zapotřebí si připravit formulář žádosti o průkaz OZP (lze stáhnout na internetových stránkách úřadu práce a vyplnit v klidu domova, příp. vyplnit tiskopis až přímo na úřadě), aktuální fotografii pasového formátu a 200 Kč jako správní poplatek. Nový průkaz je vydán přibližně za 10 až 14 dní. Jeho platnost je stejná, jako byla platnost průkazu ztraceného či odcizeného.
Pozor: Dokud nemáte vyzvednutý nový platný průkaz OZP, nemůžete v souladu se zákonem využívat výhody s ním spojené!

Máte pocit, že jste podobný článek již četli? Váš pocit je správný a paměť vám slouží dobře. ☺ Tomuto tématu jsme se podrobněji věnovali již v srpnu minulého roku a článek si můžete přečíst zde. Blíží se však doba dovolených a festivalů a my se držíme nejen hesla „Opakování je matka moudrosti“, ale také motta „Kdo je připraven, není překvapen“. Doufáme však, že podobná nepříjemnost nikoho z vás nepotká a budete si užívat krásné dny plnými doušky.

Mgr. Zdeňka Veselá, DiS.

30.05.2019 |