Co dělat v případě ztráty nebo krádeže průkazu OZP?

Může se to stát každému – v roztržitosti peněženku, ve které obvykle máte i doklady typu občanský a řidičský průkaz a také průkaz OZP, někde zapomenete, případně nějaký nenechavec využije vaší nepozornosti a peněženku i s doklady si přivlastní. Jakmile absenci peněženky a dokladů zjistíte, neváhejte a vše začněte hned řešit.

V první řadě je nezbytné vše co nejdříve ohlásit na nejbližším obvodním oddělení Policie ČR. Na základě tohoto oznámení dostanete od policie protokol. S ním do 8 dní od ztráty či krádeže zajdete na pobočku úřadu práce podle místa trvalého bydliště. Na tuto návštěvu je zapotřebí si připravit formulář žádosti o průkaz OZP (lze stáhnout na internetových stránkách úřadu práce a vyplnit v klidu domova, příp. vyplnit tiskopis až přímo na úřadě), aktuální fotografii pasového formátu a 200 Kč jako správní poplatek. Nový průkaz je vydán přibližně za 10 až 14 dní. Jeho platnost je stejná, jako byla platnost průkazu ztraceného či odcizeného.
Pozor: Dokud nemáte vyzvednutý nový platný průkaz OZP, nemůžete v souladu se zákonem využívat výhody s ním spojené!

Máte pocit, že jste podobný článek již četli? Váš pocit je správný a paměť vám slouží dobře. ☺ Tomuto tématu jsme se podrobněji věnovali již v srpnu minulého roku a článek si můžete přečíst zde. Blíží se však doba dovolených a festivalů a my se držíme nejen hesla „Opakování je matka moudrosti“, ale také motta „Kdo je připraven, není překvapen“. Doufáme však, že podobná nepříjemnost nikoho z vás nepotká a budete si užívat krásné dny plnými doušky.

Mgr. Zdeňka Veselá, DiS.


Pokud Vás článek zaujal, potřebovali byste bližší informace, nebo sami máte obdobný problém, můžete se kdykoliv obrátit na naši bezplatnou online poradnu, kde Vám naši pracovníci rádi poskytnou potřebné informace.

30.05.2019 |