Do práce! Nebojte se zkusit něco nového

Důvodům, proč práci rozhodně zkusit a že je možné pracovat na vozíku (s invaliditou III. stupně), jsme se již na stránkách našeho zpravodaje věnovali.

Dnes si řekneme, čemu bychom se měli věnovat potom, co se pro návrat do práce pevně rozhodneme.

Mnoho lidí si myslí, že musí dát zavděk jakékoliv pracovní nabídce, protože „budou rádi, když je vůbec někde vezmou“. Mají představu, že si sednou k nějakému pracovnímu portálu, zaškrtnou kolonku „vhodné i pro OZP“ a budou doufat, že na ně snad něco vyskočí.  Tedy přístup ve stylu „beru, co na mě zbude“.

Ono to tak ale vážně být nemusí.  

Neříkáme, že návrat do práce je snadný, že nestojí žádné úsilí, že můžete dělat úplně cokoli nebo že najdete zaměstnání hned. Samozřejmě je nutné zohlednit všechna vaše omezení, zdravotní stav a možnosti, ale ani na vozíku nemusíte rezignovat na práci, která by Vám kromě nějaké té koruny přinášela potěšení a která by vám dávala smysl.

Zkuste tedy na chvíli zapomenout na myšlenky typu: „stejně mě nikam nevezmou“ nebo „na to nemám“či dokonce „jsem úplně k ničemu“ a na začátku, než začnete s hledáním, si v myšlenkách projděte následující body. Pro lepší efekt si můžete úvahy zapsat.

Co chci vlastně dělat

V této fázi se nebojte popustit uzdu své fantazii a příliš se v myšlení neomezujte, třebaže by bylo dobré uvažovat reálně. Přemýšlejte, co byste si opravdu přáli. Ve většině oborů se dají najít činnosti, které lze vykonávat i s postižením. Nebojte se zkusit něco nového. Život po úrazu je zcela jiný, tak proč i při hledání práce nemyslet jinak. Třeba už nemůžete dělat to, co před úrazem, ale neznamená to, že pro vás nejsou otevřené dveře jinde.

Ptejte se sami sebe. Co by mě opravdu bavilo? Něco podobné tomu, co jsem dělal/a dříve? Něco bližší mým koníčkům? Mám nějaký zvláštní talent, který mě doposud nenapadlo rozvíjet? Je něco, co jsem si vždycky přál/a zkusit? Chci podnikat? apod.

Co potřebuji zařídit

Nyní popřemýšlejte, jaké kroky musíte podniknout proto, abyste se o kýženou práci mohli ucházet. To vám umožní jednak přemýšlet v reálných obrysech, jednak si tak můžete stanovit konkrétní kroky k uskutečnění vize.

Znovu se ptejte. Mám a umím vše potřebné, nebo se musím něco naučit? Potřebuji absolvovat nějakou doplňující formu vzdělání? Kde požadované vzdělání získám? Pomůže mi nejdříve absolvovat v dané oblasti stáž? Koho se můžu zeptat – znám někoho, kdo v tomto oboru pracuje?

Co určitě dělat nechci

Pokud opravdu nevíte, co chcete, nebo jste nerozhodní, můžete postupovat naruby. Například: V jaké oblasti opravdu pracovat nechci? Které činnosti / jaké prostředí je pro mne nepřijatelné? Co by mi dělat nevadilo?

Nyní byste mohli mít přesnější představu o tom, co hledáte. Zkuste se podívat na svůj seznam a vybrat jednu pozici, které chcete dosáhnout. Máte ji? Výborně! Tím máte před sebou jasný a konkrétní cíl. Dále si můžete zodpovídat otázky „kde mohu takovou práci vykonávat?“ nebo „jakým způsobem lze práci hledat?“ a „co přesně budu od zaměstnavatele kvůli svým omezením vyžadovat?“. Jakmile si toto vyjasníte, nastává doba pro sepisování a odesílání životopisů.

Ale o tom zase třeba někdy příště…

Pokud se chystáte práci hledat, nezapomeňte, že v naší poradně vám se všemi kroky rádi pomůžeme.

Mgr. Justina Hanáková


Pokud Vás článek zaujal, potřebovali byste bližší informace, nebo sami máte obdobný problém, můžete se kdykoliv obrátit na naši bezplatnou online poradnu, kde Vám naši pracovníci rádi poskytnou potřebné informace.

30.08.2017 |