Dopad koronakrize na pracovní trh

Počátek letošního roku a s ním související koronakrize obrátila pracovní trh naruby a pracovní život se ponořil do virtuálního světa. Pandemie přinesla také podstatné změny, a to v přijímání nových zaměstnanců, protože pohovory se začaly realizovat online a bohužel druhou, ne příliš pozitivní změnou je propouštění a zvyšující se nezaměstnanost. Ta se již od června pohybuje okolo 3,7 %. Loni v říjnu přitom byla nezaměstnanost 2,6 %, zaměstnání tehdy hledalo o cca 75 000 lidí méně než letos. Koronakrize se od začátku roku dotkla nejvíce oborů, mezi které patří gastronomie, hotelnictví a turismus. Naopak vyšší růst tržeb zaznamenávají lékárny a on-line obchody s potravinami, které nabízejí dovoz domů.

Jak již bylo řečeno úvodem, změny se dotkly i náboru nových zaměstnanců a pracovní pohovory se takřka ze dne na den staly součástí virtuálního světa a člověk se musel naučit přizpůsobit této změně. Samozřejmě řada z nás tuto změnu vítá, protože je zvyklá pracovat pouze online a je zastáncem toho, že tento způsob komunikace a práce nám může ulehčit život, ale pak je tu i řada těch, která tento způsob komunikace nevyhledává, ale momentálně je v situaci, kdy není jiná možnost.

Zhoršenou situaci na trhu práce zaznamenali snad všichni lidé, kteří momentálně hledají práci. Dopad koronakrize pocítily bohužel i osoby se zdravotním postižením (OZP), které měly ztíženou možnost pracovního uplatnění i před příchodem koronaviru. Úbytek pracovních míst eviduje také pracovní portál jobs.cz a práce.cz, které nabízejí menší počet pracovních míst v porovnání s loňským rokem. Momentálně firmou, která nabízí místa pro OZP, je firma Mijómy.

Osoby zdravotně postižené musejí většinou řešit dostupnost, bezbariérovost a další situace, do kterých se během života dostávají. Ztráta zaměstnání pro ně tak znamená ve většině případů problém už proto, že ztratí sociální kontakty. Zvláště sociální kontakty jsou pro osoby se zdravotním postižením důležité, protože každý z nás potřebuje mít známé nebo přátele.

V současnosti většina firem zvažuje, do koho bude investovat, a firmy často upřednostňují osoby s praxí. Řada firem, které poskytovaly různé stáže nebo trainee programy pro absolventy vysokých a středních škol, a to jak pro zdravou část populace, tak i pro absolventy s handicapem, byla nucena tyto programy v rámci šetření značně omezit. Můžeme říct, že rok 2020 pro mnoho lidí nebyl příliš příznivý. Na pracovním trhu byl k dispozici nižší počet postů a větší konkurence z řad zkušenějších zaměstnanců. V případě náborů nových zaměstnanců jsme mohli zaznamenat opatrnost ze strany firem, které své zaměstnance vybíraly opatrněji a především byly ochotnější počkat si na uchazeče, který stoprocentně splňoval požadavky kladené na danou pozici.

Jelikož další vydání našeho Zpravodaje vyjde až v příštím roce, tak Vám přejeme do nového roku hodně zdraví, štěstí, pohody a klidu a samozřejmě i po Novém roce Vám bude naše poradna k dispozici.

Použité zdroje:
www.kurzy.cz/zpravy/553341-zmeny-na-pracovnim-trhu-se-teprve-projevi-nezamestnanost-poroste/
www.acjobs.cz/blog/zmeny-na-pracovnim-trhu-se-teprve-projevi-nezamestnanost-poroste
www.mpsv.cz/-/nezamestnanost-v-rijnu-klesla-na-3-7-

25.11.2020 |