1-stupen-invalidity-a-co-dal

Poradenství1-stupen-invalidity-a-co-dal
Zdeněk Suchánek asked 3 years ago

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jaké mám povinnosti ke svému zaměstnavateli po přiznání invalidity 1. stupně a jaké mám povinnosti, popřípadě možnosti k jiným orgánům (OSSZ, ZP, ÚP a pod.). Popřípadě jaké povinnosti mají ony ke mně? Jsem v neschopnosti od 20.11.2019 do 4.4.2021. Přiznání důchodu jsem ještě neobdržel.
Velmi pěkně děkuji a přeji krásný den. Zdenek

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, Zdenku,
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, zda máte nějaké povinnosti ke svému zaměstnavateli a dalším orgánům po přiznání invalidity v 1. stupni. Je dobré, aby o přiznání invalidního důchodu (ID) Váš zaměstnavatel věděl, a to z důvodu toho, že ze zaměstnávání osoby invalidní plynou určité výhody nejen zaměstnavateli, ale také Vám jako zaměstnanci, např. sleva na dani. Za tímto účelem stačí zaměstnavateli doložit potvrzení o výplatě ID – to Vám na požádání vystaví OSSZ (toto potvrzení neobsahuje údaj o výši vypláceného důchodu). Dále by Vám zaměstnavatel na základě Vašeho zdravotního omezení měl upravit pracovní podmínky tak, aby pro Vás byly vyhovující – po ukončení pracovní neschopnosti a návratu do zaměstnání doporučuji požádat o mimořádnou prohlídku u lékaře pracovně-lékařské služby, který posoudí, zda a případně za jakých podmínek budete moci dále pracovat na své stávající pozici.
O přiznání invalidního důchodu (ID) byste měl informovat také svou zdravotní pojišťovnu.
Co se týče OSSZ, ta Vám bude zasílat rozhodnutí o tom, zda máte nárok na výplatu ID. Úřad práce se zabývá žádostmi ohledně příspěvku na péči, průkaz OZP apod.; pod něj záležitosti ohledně ID nespadají, tudíž není důvod ho kontaktovat.
 
V případě, že byste se potřeboval na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (naše poradna).
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice