3.stupen invalidity

Poradenství3.stupen invalidity
michaela mottlova asked 4 years ago

Dobrý den, ráda bych se zeptala- člověk pobirajici ID 3.stupne zda může pracovat na plný úvazek, krátký dlouhý tyden,  je bez nohy, používá protezu, pobírá různé příspevky viz na benzín, prispevek na auto, vždy si sežene posudek od známého lékaře že je práce neschopný na 70% ale směle pracuje dal. K posudkovemu lékaři což je též jeho známí samozdrejme chodí ale napíše to tak aby mu stát důchod 3.stupne nesebral. Je vůbec toto možné?? Porovnám s lidmi kteří maj 2stupen a stát jim ho chce snížit na první a tito lidé skubou stát a prochází jim to 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Mottlová,
děkujeme za Váš dotaz. Budeme-li vycházet ze současné legislativy, tak člověk, který pobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, může pracovat, pokud mu to jeho zdravotní stav dovolí. Tedy zjednodušeně řečeno, člověk, který má přiznánu invaliditu třetího stupně, není omezen počtem hodin ani výší výdělku, ale pouze svým zdravotním stavem. Co se týče pobírání různých příspěvků, tak příspěvek na automobil neboli na zvláštní pomůcku stejně tak jako na mobilitu je v kompetenci Úřadu práce, který příspěvek přiznává na základě posouzení zdravotního stavu posudkovým lékařem. K tomu, jak posudkový lékař vyhodnotí zdravotní stav, nejsem kompetentní se vyjadřovat, jelikož nejsem lékař. Obecně vzato posudkový lékař vychází z lékařských zpráv od odborných lékařů posuzované osoby.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková