bezbariérové bydlení

Poradenstvíbezbariérové bydlení
Mornstajnová asked 2 years ago

Dobrý den obracím se na Vás s dotazem týkající se bezbariérového bydlení. Již řadu let hledám bezbariérové bydlení, ale marně. Ve městě ve kterém jsem žila cca 15 let jsem měla podanou žádost o byt vhodný pro vozíčkáře, ale ani po takto dlouhé době jsme neměla úspěch. Po čase se můj zdravotní stav zhoršila, a tak jsem se přestěhoval do města, které je tzv. na rovině. Byť jsme si byla vědoma, že každé město při přidělení bezbariérového bydlení má svá pravidla týkající nějaké doby trvalého bydlení, přesto jsem si řekla, že snad v dnešní době bude situace lepší a více dostupnější. Ale má tzv. naivita se brzo vytratila a já přesto, že již v nové lokalitě (městě) bydlím již 4 rokem. Přesto každý rok hovořím s příslušným úřadem, tak mi je vždy řečeno, že město bezbariérové byty má pouze dva jeden z nich je obsazený a druhý o velikosti 1+1 je dva roky v rekonstrukci byť je určený jako bezbariérový, ale myšleno dle úřadu jedná se o  byt bez tzv. prahů to je dle úřadu dostatečně bezbariérový byt. A dle slov úřednici by bylo lepší kdybych si byt mohla zakoupit. No nevím jaký invalidní důchodce dosáhne na hypoteční úvěr.  Obrací se tedy na Vás zdali nevíte jak ve věci i nadále postupovat. Děkuji

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 2 years ago

Dobrý den, paní Monstrajnová.
Děkujeme za Váš dotaz.
Situace s bezbariérovými byty skutečně není přívětivá a v oblasti městských bytů v některých městech je neutěšená. Počty žadatelů mnohdy převyšují počty bytů zvláštního určení, tzv. bezbariérových.
V současné situaci bych doporučila, jestli Váš zájem o bezbariérový byt trvá, prodlužovat žádost o přidělení bytu.
Píšete, že úřad má jeden byt, který delší dobu rekonstruuje. Zkuste s úřadem vykomunikovat prohlídku daného bytu. Přímo na místě Vy i zástupci úřadu uvidí případné architektonické překážky. Budete si moct říct, jak co upravit apod. Tedy, pokud bude přístup bezbariérový.
Případně nabízíme konzultace s naší kolegyní- poradkyní na bezbariérovost, Ing. Blankou Cabalkovou https://pcfenix.cz/sluzby/socialni-poradenstvi/bezbarierovost/.
Další možností je podat žádost o byt v domě s pečovatelskou službou, nebo v domě pro OZP, pokud v daném městě takové možnosti jsou. Případně v jiném městě poblíž Vašeho bydliště.
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz).
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice