bezmocnost

Poradenstvíbezmocnost
Kateřina Vokounová asked 4 years ago

Dobry den, mam narok na prispevek pro bezmocnost? Jsem ID –  3.stupeň, víc jak 25 let, jsem doma, nepotrebuji péči 24 hodin, ale přesto se bez pomoci neobejdu. Mohu žádat na příspevek pro častečnou bezmocnost? Dékuji Kateřina 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Vokounová,
 
děkujeme za Váš dotaz. O příspěvek na péči (dříve označovaný jako příspěvek na bezmocnost) si zcela jistě požádat můžete. A to i v případě, že si nejste jistá, jestli na něj máte nárok.
Žádost o příspěvek se podává na úřadu práce, na pobočce podle Vašeho trvalého bydliště. Formulář žádosti je k dispozici v tištěné podobě na pobočce úřadu práce, případně je možné získat jej i v elektronické podobě (k dispozici zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-peci). Kromě formuláře žádosti o přiznání příspěvku je nezbytné vyplnit také formulář nazvaný Oznámení o poskytovateli pomoci, který je také k dispozici v tištěné podobě na pobočce úřadu práce, případně na výše uvedených internetových stránkách. Na základě Vámi podané žádosti zahájí úřad práce řízení. Během tohoto řízení pak posudkový lékař rozhodne, zda na příspěvek máte nárok, případně v jaké výši.
Pro hladký průběh řízení je důležité, aby Váš praktický lékař měl k dispozici Vaše aktuální lékařské zprávy od odborných lékařů, které navštěvujete.
 
V případě doplňujících či dalších otázek, příp. pokud byste potřebovala poradit či pomoct s vyplněním žádosti, se na poradnu PCF či přímo na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím on-line poradny, e-mailem (poradna@pcfenix.cz nebo vesela@pcfenix.cz) či po telefonu (tel. č.: 739 646 396). Po předchozí domluvě je možné i osobní setkání u nás v ParaCENTRU Fenix, případně jinde v Brně.
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Veselá, DiS.
sociální pracovnice