Covid

PoradenstvíCovid
Zbynek asked 3 years ago

Dobrý den moje.manzelka byla dlouhodobe nemocná a končí ji karencni doba.chtel bych se zeptat jestli by měla nárok na peníze kdyby  musela jít do karantény k vuli covidu.karencni doba pri nastupu doprace bude vycerpana.dekuji

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den Zbyňku,
v úvodu chci upozornit, že naše služba – odborné sociální poradenství je poskytovaná převážně osobám se zdravotním postižením. Věnujeme se tématům např. dávky pro osoby se zdravotním postižením, invalidní důchod apod.
Píšete, že Vaše manželka byla dlouhodobě nemocná a nyní jí končí karenční doba. Nejspíše máte na mysli podpůrčí dobu. Karenční doba je již zrušena. Jednalo se o první 3 dny nemoci, kdy zaměstnanec neměl od zaměstnavatele nárok na žádné peníze v pracovní neschopnosti.
Nárok na čerpání plné podpůrčí doby vzniká až po 190 kalendářních dnech nepřetržité pojistné činnosti (zaměstnání) od doby skončení poslední pracovní neschopnosti. Předpokládám proto, že by Vaše manželka neměla nárok na nemocenskou, pokud by jí nyní byla nařízená karanténa ve spojení s onemocněním COVID-19. Zároveň však z důvodu motivace zaměstnanců dodržovat karanténu a izolaci byla nad rámec platné právní úpravy přijatá tzv. Izolačka. Jde o mimořádný příspěvek ve výši 370Kč za den. Více informací naleznete na těchto webových stránkách https://covid.gov.cz/situace/zamestnani/nahrada-mzdy . Můžete si ověřit, zda by Vaše manželka měla nárok na tento příspěvek.
Doporučuji si výše zmíněné ověřit na české správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Předala jsem Vám pouze obecné informace, na ČSSZ Vám zodpoví Vaši otázku s ohledem na konkrétní situaci Vaší manželky.
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice