Dálniční známka

PoradenstvíDálniční známka
Klára Bernardová asked 3 years ago

Dobrý den. Moje maminka má dg.roztroušená sklerosa a na tuto diagnozu jí byl vydán ZTP průkaz. Má nárok na proplacení dálniční známky?
Předen děkuji za odpověď.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Bernardová,
 
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, zda má Vaše maminka nárok na proplacení dálniční známky, když má přiznaný průkaz ZTP.
Pokud Vaše maminka má dálniční známku již zakoupenou (např. na začátku roku si koupila roční kupon), bohužel mi není známo, že by bylo možné žádat o vrácení poměrné části pořizovací ceny kuponu.
Pokud však dálniční známku koupenou nemá a chtěla by jezdit po dálnicích v ČR, je nezbytné, aby si na sociálním odboru městského (obecního) úřadu či magistrátu v místě trvalého bydliště vyřídila parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením (OZP). Kombinace průkazu ZTP a tohoto parkovacího průkazu pro OZP jí totiž umožňuje využívat dálnice v ČR bez nutnosti kupovat dálniční známku.
K vyřízení parkovacího průkazu OZP je potřeba platný občanský průkaz, průkaz ZTP a fotografie pasového formátu. Parkovací průkaz pro OZP se vydává bezplatně a je vystaven na počkání. Informace o kombinaci průkazu ZTP a parkovacího průkazu můžete nalézt také v našem článku, který je dostupný zde: http://www.pcfenix.cz/parkovaci-prukaz-ztp-misto-dalnicni-znamky/.
Dovolím si připojit ještě odkaz na článek, který shrnuje základní výhody pro držitele průkazu ZTP. Článek je dostupný zde: http://www.pcfenix.cz/vyhody-pro-drzitele-prukazu-osoby-se-zdravotnim-postizenim/.
 
V případě doplňujících či dalších dotazů se na naše poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz nebo zamazalova@pcfenix.cz), případně telefonicky (739 646 396).
 
S pozdravem
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice