Dálniční známka a ZTP/P

PoradenstvíDálniční známka a ZTP/P
Bohumila Velebová asked 4 years ago

Dobrý den chtěla bych se zeptat dcera má průkaz ztp/p kdo může řídit vozidlo na dálnici zda ho může řídit třeba švagr nebo synovec ale v autě bych byla přítomna já i dcera na kterou je průkaz vystavený. Děkuji za  odpověď a přeji hezký den Velebová  

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Velebová,
 
děkujeme za Váš dotaz. Pokud se ptáte v souvislosti s možností jízdy po dálnici bez nutnosti mít dálniční známku, tak podle zákona (konkrétně § 20a odst. 1 písm. h) Zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích) nemusí mít dálniční známku silniční motorové vozidlo přepravující těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou držiteli platného průkazu ZTP (s výjimkou osob postižených úplnou nebo praktickou hluchotou) nebo průkazu ZTP/P. Držitel průkazu musí být také držitelem platného parkovacího průkazu OZP. Provozovatelem (dříve se používal termín „vlastník“) silničního motorového vozidla pak musí být postižená osoba sama nebo osoba jí blízká ve smyslu Občanského zákoníku. V případě, že splňujete tyto tři podmínky, můžete po českých dálnicích jezdit bez dálniční známky. Další omezení či podmínky, např. kdo bude auto řídit, upraveny nejsou.
 
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další otázky, můžete se obrátit opět na poradnu PCF či přímo na mne, a to e-mailem (vesela@pcfenix.cz) nebo telefonicky (739 646 396).
 
S pozdravem
 
Mgr. Zdeňka Veselá, DiS.