dalnicni-znamka-slovenska-pro-ztp

Poradenstvídalnicni-znamka-slovenska-pro-ztp
Jana Šudakova asked 12 months ago

Dobrý den.. Mám dotaz ohledně dálniční známky na Slovensko. Jsem invalidní důchodce mám ZTP , musím si zakoupit dálniční známku? Děkuji za odpověď a přeji hezký den Šudakova

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 11 months ago

Dobrý den, paní Šudaková,
děkujeme za Váš doplňující dotaz. 
Parkovací průkaz a obecně průkazy umožňující získat slevy jsou platné na území státu, který jej vydal. To znamená, že průkaz ZTP a jeho výhody (např. dálniční známka) uplatníte jen na našem území.
Pro bezplatné využívání dálnic v SR je nezbytné mít průkaz ŤZP nebo ŤZP/S vystavený v SR. Průkaz vydaný v Česku tedy není možné pro bezplatnou jízdu po dálnicích nejen na Slovensku používat a je třeba si zakoupit dálniční známku.
Teoreticky máte možnost registrovat se s českým parkovacím průkazem v NDS http://www.eznamky.sk Je otázka, zda Vám registraci NDS schválí. Z dosavadní praxe jsem se se schválením nesetkala.
 
Nad to může některý stát uznat nějakou výhodu i pro cizince např. na vstupném, využívání veřejné dopravy.
 
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz), na mne havlikova@pcfenix.cz, případně tel. +420 739 359 489 nebo +420 739 646 396.
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice