Délka pracovní neschopnosti adoba výplaty nemocenské při ID 1 stupně

PoradenstvíDélka pracovní neschopnosti adoba výplaty nemocenské při ID 1 stupně
Květa Zajíčková asked 4 years ago

Dobrý den , mám neschopenku již přes 4 měsíce,jsem v insolvenci,až nyní jsem se ale dozvěděla že poslední měsíc již nepobírám nemocenskou proto mi nebyl u lékaře dán další lístek na peníze.prý jsem měla nárok na nemocenskou jen po dobu 84 dnů. Opravdu mě stát nechá bez finančních prostředků v nemoci?Jde to nějak řešit dál když můj zdravotní stav se po dobu nemoci skoro nezlepšil,nyní budu doma až do září mám nástup do lázní,zda budu moc do práce v září se nedá odhadnout? ID mám něco málo přes životní minimum,doplácím si léky,platím insolvenci. Co mám dělat? Mohu se někam obrátit a žádat o prodloužení placené neschopnosti? Žiji sama a sem bezradná.O změnu stupně ID jsem žádala už na konci února ale dosud žádné vyjádření ani rozhodnutí nepřišlo.Je možné že na rozhodnutí můžu čekat až 195 dní jak jsem se dočetla v jednom příspěvků na vaší stránce? Lékař mi řekl že pokud mi bude uznán vyšší stupeň ID dříve mi ho nezačnou vyplácet dokud neukončím neschopenku.Opravdu to tak je?Moc děkuji za odpověď na moje otázky,přeji hezký den.

1 Answers
Ladislav Loebe answered 4 years ago

Vážená paní Zajíčková,
vzhledem k tomu, že neuvádíte konkrétnější údaje o stupni Vašeho ID, mohu Vám sdělit pouze obecná fakta. Podpůrčí doba nemocenské je 380 dní při pobírání invalidního důchodu I. a II. stupně invalidity. Podpůrčí doba nemocenské při pobírání invalidního důchodu III. stupně však činí pouze 70 dní. Nevím, kde a kdo Vám sdělil, že Váš nárok na podpůrčí dobu nemocenské je/byl pouze 84 dní.
Co se týká prodloužení pracovní neschopnosti s pobíráním nemocenské, vše záleží na stupni Vašeho invalidního důchodu, který bohužel neuvádíte, tudíž Vám nemohu zodpovědně podat relevantní informace.
Ve věci správního řízení o zvýšení stupně invalidity je délka řízení odvislá od zaneprázdněnosti lékařů posudkové služby a ta je, jak je obecně známo, velká. Pokud Vám mohu poradit, zkuste Vaši žádost u příslušných úřadů urgovat a dotazovat se na stav Vaší žádosti.
Co se týká ukončení pracovní neschopnosti a následného pobírání invalidního důchodu, věc se má tak, že pracovní neschopnost ukončuje praktický lékař ke dni rozhodnutí o zvýšení stupně invalidního důchodu, ale pouze v případě zvýšení stupně invalidního důchodu z II. na III. stupeň. Jak uvedeno výše, v případě I. a II. stupně je podpůrčí doba nemocenské 380 dní a pouze v případě III. stupně se podpůrčí doba nemocenské zkracuje na 70 dní.
Mgr. Ladislav Loebe