Delka pracovni neschopnosti u ID 3.st.

PoradenstvíDelka pracovni neschopnosti u ID 3.st.
Olga Musilova asked 5 years ago

 Dobry den,pobiram plný ID 3.st.,chtěla bych se zeptat kolik dní za rok mohu být v pracovní neschopnostiDekuji za odpověd.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den paní Musilová,
děkujeme za Váš dotaz. Je nezbytné rozlišit dobu, po kterou byste byla v pracovní neschopnosti, a dobu, po kterou by Vám byla vyplácena nemocenská. Dobu, po kterou byste byla v pracovní neschopnosti, určuje ošetřující lékař podle Vašeho zdravotního stavu a průběhu léčby. Lze tedy říct, že pokud by to Váš zdravotní stav vyžadoval, můžete být v pracovní neschopnosti celý rok.
Doba, po kterou by Vám byla vyplácena nemocenská, je však omezená. Podle § 28 Zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, je pracujícím poživatelům invalidního důchodu ve III. stupni vyplácena nemocenská maximálně po dobu 70 dní za rok, a to i v případě více různých pracovních neschopností. Nemocenská je vyplácena od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti, první 3 kalendářní dny pracovní neschopnosti nijak nahrazeny nejsou, od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti by Vám zaměstnavatel vyplácel náhradu mzdy.
V případě jakýchkoliv dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete samozřejmě kdykoliv opět obrátit.
S přáním příjemného dne
Mgr. Zdeňka Veselá, DiS.