invalidní důchod 3. stupně

Poradenstvíinvalidní důchod 3. stupně
jindřich vesselý asked 5 years ago

Dobry den, mam invaliditu 3. stupne a chtel bych jit pracovat jako serizovac vstrikovacich lisu. Celkem nenarocna fyzicka prace hlavne prace na pc. Mohu aniz bych prisel o invalidni duchod?

Dekuji

j.vesel

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den, pane Veselý,
pracovat můžete. I osoba pobírající důchod pro invaliditu III. stupně může využít svůj zbytkový pracovní potenciál k výkonu výdělečné činnosti. Jsou zde ovšem limity, jejichž překročení může vést k opětovnému posouzení stupně invalidity, možnému následnému přehodnocení a snížení stupně invalidity.
Procentní pokles schopnosti vykonávat výdělečnou činnost vyjadřuje ztrátu schopnosti vykonávat výdělečnou činnost. Zbytkový potenciál naopak vyjadřuje zachovanou schopnost pro výkon výdělečné činnosti. Příklad: Pokud jste uznán invalidní ve III. stupni s poklesem schopnosti vykonávat výdělečnou činnost o 70 %, znamená to, že zbývajících 30 % můžete využít k výkonu výdělečné činnosti.  Pokud to převedeme do výše pracovního úvazku, doporučuje se úvazek o výši 0,5 (20 hodin) a méně, ideálně 0,375 (15 hodin) a méně. Může to být i více, ale zde již záleží na tom, z jakých důvodů Vám byl původně invalidní důchod přiznán. V případě, že by se jednalo o stejný obor, činnost, ve kterém jste vystudován, vyučen, v době vzniku invalidity, doporučuji, aby výše úvazku odpovídala Vašemu zbytkovému potenciálu. Pokud by se jednalo o činnost, resp. obor naprosto odlišný nebo dokonce o rekvalifikaci, je zde prostor pro stanovení výše úvazku o trochu vyšší.
Můžete zvolit i jinou formu pracovního úvazku – dohodu o provedení práce (DPP), popř. dohodu o pracovní činnosti (DPČ). V rámci těchto dohod však můžete pracovat max. 300 hodin za kalendářní rok. Nicméně není na ně pohlíženo tak přísně jako na hlavní pracovní poměr a nesou sebou určité výhody např. snazší ukončení ad. Nevýhodou potom např. je, že se při nižším výdělku (u DPČ méně než 2 500 Kč, u DPP méně než 10 000 Kč) neodvádí sociální pojištění a tím pádem nebudete mít nárok na nemocenské dávky.
Nicméně bych Vám závěrem doporučila Váš záměr zkonzultovat s Vaším praktickým, popř. odborným lékařem, aby u Vás vlivem práce ke zhoršení zdravotního stavu.
 
V případě jakýchkoliv doplňujících či dalších dotazů se na mě můžete obrátit prostřednictvím e-mailu (vostalova@pcfenix.cz) či telefonicky (tel.: 739 646 396).
 
S přáním hezkého dne
 
Eva Vostálová