Dobrý den,manžel vlastní průkaz ZTP a chtěěla bych se zeptat kde najdu formulář žádosti o osvobození vozidla od poplatku na dálnici v SK.Děkuji za odpověď.Sedláčková Věra

PoradenstvíDobrý den,manžel vlastní průkaz ZTP a chtěěla bych se zeptat kde najdu formulář žádosti o osvobození vozidla od poplatku na dálnici v SK.Děkuji za odpověď.Sedláčková Věra
Věra Sedláčková asked 4 years ago
1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Sedláčková,

děkujeme za Váš dotaz. Dle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, zpoplatnění nepodléhá užití zpoplatněné pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem, přepravujícím těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo průkazu ZTP/P, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká.

V praxi to tedy znamená, že držitel průkazu ZTP a ZTP/P je osvobozen od dálničních poplatků, ale pouze jen na území České Republiky. V případě Vaší cesty na Slovensko, si budete tedy muset zakoupit dálniční známku. Stejně tak, držitel průkazu ZTP a ZTP/P má nárok stát nebo parkovat na místech pro invalidy, vozíčkáře. V tomto případě bych Vás však chtěla upozornit, že ačkoliv státní legislativa garantuje držitelům průkazu ZTP a ZTP/P a parkovacího průkazu vyhrazené parkoviště, tak osvobození od poplatku za parkovné nezaručuje.

Zároveň bych Vás také chtěla požádat o opětovné vložení Vašeho dotazu, který se týkal invalidního důchodu. Tento dotaz nebyl bohužel zobrazen.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Mgr. Klára Ševčíková