doprava na dálnici.

Poradenstvídoprava na dálnici.
monika uherkova asked 2 years ago

jsen vlastníkem ztp/p a taky parkovací karty mužu sní na dálnici když řídí kamarád a ne rodina? ja jsem slepá partner taky a jedu si na víkend vyzvednout syna 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

 
Dobrý den, paní Uherková,
děkujeme za Váš dotaz.
Pro rok 2021 platí, že dálnice na území České republiky mohou bezplatně využívat všichni držitelé průkazu ZTP a ZTP/P. Provozovatelem automobilu musí být držitel tohoto průkazu, příp. osoba jemu blízká. Jako osobu blízkou je možné podle nálezu Ústavního soudu vnímat i přítele či kamaráda, přičemž se vyžaduje vyšší intenzita tohoto vztahu, než jen obvyklá mezilidská soudržnost a musí být dány rovněž objektivní skutečnosti, ze kterých lze na intenzitu citového vztahu mezi osobami usuzovat (viz http://www.ceska-justice.cz/2018/07/us-osoba-blizka-muze-byt-i-dobry-pritel-soudy-museji-zkoumat/). Parkovací průkaz OZP umístěný viditelně za čelním sklem snižuje pravděpodobnost zbytečné kontroly ze strany Policie ČR nebo Celní správy. 
Více k tématu naleznete zde.
V případě doplňujících či dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mě můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. partysova@pcfenix.cz) či telefonicky (tel. č.: 739 646 396).
S přáním příjemného dne
Mgr. Petra Elizabeth Partyšová, DiS.
sociální pracovnice