doprava na dálnici.

On-line poradnadoprava na dálnici.
monika uherkova asked 11 months ago

jsen vlastníkem ztp/p a taky parkovací karty mužu sní na dálnici když řídí kamarád a ne rodina? ja jsem slepá partner taky a jedu si na víkend vyzvednout syna 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 11 months ago

 
Dobrý den, paní Uherková,
děkujeme za Váš dotaz.
Pro rok 2021 platí, že dálnice na území České republiky mohou bezplatně využívat všichni držitelé průkazu ZTP a ZTP/P. Provozovatelem automobilu musí být držitel tohoto průkazu, příp. osoba jemu blízká. Jako osobu blízkou je možné podle nálezu Ústavního soudu vnímat i přítele či kamaráda, přičemž se vyžaduje vyšší intenzita tohoto vztahu, než jen obvyklá mezilidská soudržnost a musí být dány rovněž objektivní skutečnosti, ze kterých lze na intenzitu citového vztahu mezi osobami usuzovat (viz http://www.ceska-justice.cz/2018/07/us-osoba-blizka-muze-byt-i-dobry-pritel-soudy-museji-zkoumat/). Parkovací průkaz OZP umístěný viditelně za čelním sklem snižuje pravděpodobnost zbytečné kontroly ze strany Policie ČR nebo Celní správy. 
Více k tématu naleznete zde.
V případě doplňujících či dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mě můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. partysova@pcfenix.cz) či telefonicky (tel. č.: 739 646 396).
S přáním příjemného dne
Mgr. Petra Elizabeth Partyšová, DiS.
sociální pracovnice