Dosáhnutí plnoletosti dítěte pobírající PNP

PoradenstvíDosáhnutí plnoletosti dítěte pobírající PNP
jana asked 3 years ago

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak postupovat.Jsem doma a beru na syna příspěvek na péči,který dostal do 18let.Ted bude posudek končit-jde mi o to,co se děje dál? Jestli se hned druhý den po skončení posudku mám jit registrovat na uřad práce?Nebo jak se postupuje? Syn má PNP na psychické onemocnění a tudíž nechci,aby si on osobně musel o PNP žádat-a věděl by o tom,aby se mu nesnížilo sebevědomí a psychika ještě více..takže to asi nějak budeme překousnout.ALe jde mi o to,kdy začít řešit zdravotní pojištění.Vím,že příspěvek mi bude chodit,dokud soud nevydá nové rozhodnutí,ale jde mi to zdravotní pojištění a kdy se jít registrovat na úřad práce.Jestli až budu mít papír v ruce?

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den Jano,
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, jak postupovat poté, co Vám přestane být vyplácen příspěvek na péči. Při přiznání PnP (ve II., III. nebo IV. stupni) za Vás stát hradí zdravotní pojištění. Zároveň se doba pobírání příspěvku na péči počítá jako náhradní doba pojištění pro důchod. Po ukončení péče máte tudíž nárok na podporu v nezaměstnanosti. Výše podpory se vypočítává z průměrné mzdy v národním hospodářství. Doporučuje se zajít na úřad práce do 3 pracovních dnů od ukončení výplaty příspěvku na péči. Od úřadu práce budete potřebovat potvrzení o péči, které je třeba dokládat při registraci.
Rozumím tomu, že s ohledem na psychiku Vašeho syna nechcete, aby osobně musel žádat o PnP. Zde jen upozorním, v případě dosažení 18 let věku dochází automaticky ze strany úřadu práce k přezkoumání nároku na příspěvek. Pokud je syn svéprávný, bude úřad práce komunikovat přímo s ním.
Jestliže budete mít další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.        
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice