dotaz

Poradenstvídotaz
Renáta Kopčanová asked 3 years ago

od roku 17.10.2019 mam nemocenskou a nemocenska mi zatim pokracuje ze psychgyckych duvodu nejsem schopna vykonavat praci a mam invalidni duchod 2.stupně a chci se zeptat jak postupovat dale kontrolu u lekaře mam az 4.8.2020 zda požadad o přeskoumani stavu a zvyšeni stupne a popřipadě  kde o to přeskoumani stavu žadat a jak.Dekuji Kopčanová

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Kopčanová,
děkujeme za Váš dotaz. Zaslala jste jej také přes náš kontaktní formulář. Pro snadnější orientaci Vám odpovím pouze touto cestou.
Píšete, že nyní pobíráte nemocenskou. Máte invalidní důchod 2. stupně. Přemýšlíte, zda si požádat o zvýšení stupně invalidního důchodu. Určitě si o této možnosti můžete promluvit se svým lékařem. Pokud vnímáte, že u Vás došlo ke zhoršení zdravotního/psychického stavu, můžete na okresní správě sociálního zabezpečení požádat o přezkum stupně invalidity, je však nutné okresní správu sociálního zabezpečení navštívit osobně. Chci jen upozornit, že posudkový lékař může na základě návrhu na změnu stupeň invalidity zvýšit, snížit nebo i odebrat.
Zmiňujete, že jste od minulého roku v pracovní neschopnosti. Zde jen upozorním, že nemocenská se poskytuje zpravidla nejdéle 380 kalendářních dnů, což je tzv. podpůrčí doba. Možností je si na okresní správě sociálního zabezpečení zažádat o prodloužení podpůrčí doby. Posudkový lékař poté rozhodne o prodloužení či neprodloužení. Prodloužení je pouze o 3 měsíce, lze prodloužit opakovaně, nejdéle však o 350 dní.
Kdybyste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (Poradna). Případně si domluvit osobní konzultaci. 
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice