Dotaz

PoradenstvíDotaz
Iveta Blahova asked 3 years ago

Dobry den,chtela bych se se zeptat.Je mi padesat a od petadvaceti mam problemi se zady,dne 4.7.2019 jsem nastoupila na operaci krcni patere,tohoto casu jsem byla tez zamestnancem Mestskych sportovist na DPP.Bohuzel jsem vubec netusila,ze si vlastne mohu vzit neschopenku..V listopadu a v prosinci jsem byla na nekolika malo sluzbach,ale vydelek nepresahl ani 3000kc.V lednu jsem nastoupila na mesic do rehabilitacniho zarizeni.V unoru jsem v zamestnani nebyla,nebot funfuji jen na zaskoky a kdyz jsem nemohla nastoupila jeste jedna pani.V breznu jsem byla dvakrat a zavreli bazeny.Mezitim tim jsem nekolikrat byla na injekcich na bolest ,protoze se mi zhorsil stav,po te na rehabilitaci.Lekari si mne presouvaji neb neurolog nevi zda me potize s otoky a bolesti rukou a ramen je od krcni patere ,proto opet jako pred operaci obyham kolecko,revmatologie ,ortopedie,psychiatrie a nikde nic,ted me zas ceka neurologie s vysledky.A obstriky pod CT .Da se rict ,ze jsem v praci opravdu minimalne a nemocenskou jsem si pred operaci nezaridila.Chci se zeptat ,protoze mi duchod bude koncit v listopadu co vlatne mam delat.Jestli se nahlasit na pracovni urad nebo si nechat napsat neschopenku,nebo co vlastne.Vim ,ze neznalist neomlouva ,ale tak jsem se do toho zamotala,ze vubec nevim co ted.Moc dekuji za radu ,dekuji Blahova

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den,
 
děkujeme za Váš dotaz. Uvádíte, že máte důchod a k tomu jste příležitostně pracovala (resp. pracujete) na DPP. Máte přetrvávající zdravotní potíže, neschopenku vystavenou nemáte. V listopadu Vám důchod končí.
Nejprve Vám zodpovím otázku týkající se neschopenky – pokud Vám zdravotní stav neumožňuje pracovat, je možné nechat si od lékaře vystavit neschopenku. Neschopenka je „omluvenkou“ nepřítomnosti v práci a obvykle slouží i jako podklad pro vyplácení nemocenského. Pokud ale pracujete na DPP a Vaše výdělky nepřesahují 10 000 Kč za měsíc, nevzniká Vám na výplatu nemocenského nárok.
Dále uvádíte, že Vám v listopadu bude končit důchod. Nejspíše Vám tedy končí platnost posudku o invaliditě. Pokud Vám je vyplácen invalidní důchod, budete nějakou dobu před koncem platnosti posudku vyzvána okresní správou sociálního zabezpečení k předložení aktuálních lékařských zpráv. Na jejich základě posudkový lékař rozhodne, zda Vám ponechá stejný stupeň invalidity, zvýší jej, sníží, nebo odebere. Důchod ve stávající výši Vám však bude vyplácen až do nového rozhodnutí.
Pokud by Vám na základě nového rozhodnutí byla invalidita odebrána a nedostávala byste tedy invalidní důchod, bylo by vhodné zaregistrovat se co nejdříve na úřadu práce – na základě registrace by za Vás bylo i nadále hrazeno zdravotní pojištění státem (pokud byste se na úřadu práce nezaregistrovala hned po obdržení rozhodnutí o odebrání důchodu, musela byste si až do registrace či nástupu do zaměstnání na hlavní pracovní poměr hradit pojištění sama).
 
V případě doplňujících či dalších dotazů se na naše poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz nebo zamazalova@pcfenix.cz), telefonicky (739 646 396), přes on-line poradnu, případně je možné sjednat si osobní setkání přímo v ParaCENTRU Fenix či na jiném vhodném místě v Brně.
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice