Dotaz

PoradenstvíDotaz
Marika asked 6 months ago

Dobrý den,prosím mám dotaz,v červnu 2022 jsem podstoupila operaci dvou obratlů jsem zaměstnaná  a marodim čekaji mě ještě lázně.Jinak se 21let léčím s pemfigus vulgaris v dubnu jsem ležela v nemocnici pro zhoršení stavu a proto mám 1.stupen ID.V říjnu jsem si požádala o zvýšení ID který mě byl zamítnut v listopadu.Ze si mám požádat až příští rok v červnu 2023.myslim si,že mi to měli dát než zamítnout,Ted se nemůžu hýbat,teď je to aktuální,teď si sotva dojdu na wc neuzvednu ani talíř  pořád to boli chodím s choditkem s krunyrem.Doma jsem upadla.Mohu jen lezet a chodit.Mám 110kg.Jsem diabetik.Spatne se mi dycha.Operateri mi při operaci páteře zanesli cement až na plice a od té doby lapam po dechu.Takze nic moc.Muj prakticky  lékař se divil a poradil ať podám námitku proti rozhodnutí  OSSZ.Co myslíte?Děkuji mockrát za Vaši brzkou odpověď S pozdravem Marika

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 6 months ago

Dobrý den, paní Mariko.
Děkuji za Váš dotaz, ve kterém se ptáte, zda máte podat námitku proti rozhodnutí OSSZ.
Podat námitku proti rozhodnutí můžete. Dovolím si upozornit, že pokud by Vaší námitce bylo vyhověno a byl by Vám přiznán vyšší stupeň ID, musela by se současná neschopenka ukončit do 30 ti dnů od zasedání posudkové komise.
Při zkoumání nároku o invaliditě, posudkový lékař zkoumá dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Tento zdravotní stav podle poznatků lékařské vědy trvá nebo lze předpokládat, že bude trvat déle než 1 rok a podstatně omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti, a tím i schopnost pracovního uplatnění.
Ve Vašem případě tedy posudkový lékař rozhodoval na základě Vaší žádosti v době, kdy u Vás probíhá rekonvalescence. Zmiňujete se, že Vás ještě čekají lázně.
Důležité je taká zvážit finanční situaci. Momentálně pobíráte invalidní důchod a nemocenskou. Kdyby Vám byl zvýšen stupeň ID došlo by k ukončení výplaty nemocenského (viz výše) a jediným příjmem by byl důchod.
Váš dotaz je komplexnějšího charakteru. Bylo by možné se s Vámi spojit telefonicky k podání přesnější odpovědi? Děkuji.
 
S pozdravem
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice
ParaCENTRUM Fenix, z. s.
Kociánka 93/2, 612 47 Brno
tel.: +420 739 359 489