Dotaz k nároku na invalidní důchod

PoradenstvíDotaz k nároku na invalidní důchod
Daniela Nárožníková asked 2 years ago

Dobrý den, 
dnes jsem se od své praktické lékařky dozvěděla, že v rámci své onkologické léčby mohu požádat o invalidní důchod. Od 10. května 2021 jsem vedená v evidenci uchazečů o zaměstnaní na Úřadu práce, do 9.1.2022 mi byla vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Dne 17.1.2022 jsem si vyslechla dg agresivní nádor prsu a 25.1.2022 jsem nastoupila na 1. chemoterapii. Nástup do zaměstnaní od 1.2.2022 jsem z těchto důvodů musela zrušit. Výhled léčby 16 cyklů chemoterapie, následná operace a další zajišťovací léčba. 
Na Úřadu práce mi bylo mou referentkou sděleno, že nemám nárok na žádnou další finanční podporu a o možnosti požádat o invalidní důchod se též nezmínila. Ráda bych si proto ověřila, jak je to s informací mé praktické lékařky. Mohu o invalidní důchod požádat či ne, s ohledem na současný stav věcí.
Předem děkuji za Vaši odpověď a případnou radu.
DN
 

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 2 years ago

Dobrý den, paní Nárožníková.
Děkujeme za Váš dotaz.
V případech, kdy se dá předpokládat, že nedojde k výraznému zlepšení zdravotního stavu stanovenou léčbou, může pacient požádat o důchod dříve, než po roce pracovní neschopnosti. Odbornou pomoc a vedení stran vyřízení invalidního důchodu jednak naleznete na webu ČSSZ a přímo na okresní správě sociálního zabezpečení dle Vašeho trvalého bydliště.
Ze strany úřadu práce v podpoře nezaměstnanosti bohužel skutečně další nárok již nemáte z důvodu pracovní neschopnosti. Je možné, že by Vám vznikl nárok na některou dávku státní sociální podpory, např. příspěvek na bydlení. Jelikož k této oblasti nemám potřebné informace mohu Vás odkázat na informativní leták.
 
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz), na mne havlikova@pcfenix.cz, případně tel. +420 739 646 396.
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice