Dotaz k výplatě příspěvku na péči

On-line poradnaDotaz k výplatě příspěvku na péči
Anna asked 1 month ago

Dobrý den, jen se chci prosím zeptat. Tchán má uznaný příspěvek na péči 3. stupně. Doposud byl hospitalizovaný na LDN( tudíž mu nebyl vyplácený), ale od 4.5. 2020 je umístěný v Domově seniorů. Při vyúčtování pobytu  jsme ale dostali k přímé úhradě i péči o něj, protože prý nemá v tomto měsíci nárok na vyplacení příspěvku na péči. Doposud jej nečerpal a teď kdy už může na něj nemá tento měsíc nárok? Nešlo by jej vyplatit a pokrátit o ty 4 dny, kdy byl ještě na LDN?  Předem děkuji za odpověď . Maráčková

1 Answers
Lenka Šouláková answered 1 month ago

Dobrý den, paní Maráčková,
děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že Váš tchán má uznaný příspěvek na péči 3. stupně. Od 4.5. je v domově seniorů. Bylo Vám však řečeno, že v  měsíci květnu nemá nárok na příspěvek.
Paní Maračková, Vašemu tchánovi by měl náležet příspěvek na péči za měsíc květen (§ 14a odst. 1 poslední věta Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách). Příspěvek by měl být už i vyplacen. Přemýšlím nad tím, zda pracovníci domova pro seniory, se kterými jste komunikovala, neměli na mysli to, že příspěvek za květen nenáleží danému domovu, ale náleží ještě přímo tchánovi. Záleží na tom, zda jste domov seniorů na ÚP nahlásili jako poskytovatele péče a jaké číslo účtu na ÚP pro výplatu příspěvku evidují.
Doporučila bych Vám kontaktovat přímo Úřad práce a ověřit si, zda byl příspěvek na péči vyplacen a na jaký účet.
Pokud byste potřebovala, opět se na nás můžete obrátit. Je možné nás kontaktovat přímo e-mailem soulakova@pcfenix.cz, zamazalova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.  
S pozdravem
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
Bc. Lenka Šouláková