Dotaz na ztp/p

PoradenstvíDotaz na ztp/p
Lenka Štepankova asked 3 years ago

Dobry den.Chtela jsem se zeptat.Mam syna 28let.Je drzitelem prukazi ZTP/P.Mame narok na prispevek ve vysi 9.900kc na provoz motoroveho vozidla.A cp vsechno tento prispevek zahrnuje.Dekuji vam pekne za odpoved

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Štěpánková,
 
děkujeme za Váš dotaz. Uvádíte, že Váš syn má průkaz ZTP/P a příspěvek ve výši 9 900 Kč, a ptáte se, co tento příspěvek zahrnuje.
Ve výši 9 900 Kč je příjemci vyplácen příspěvek na péči III. stupně (těžká závislost), pokud tento příjemce využívá některou z pobytových služeb (tzn. domov pro osoby se zdravotním postižením, domov se zvláštním režimem, chráněné bydlení), případně čerpá sociální služby poskytované ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče (např. léčebny dlouhodobě nemocných, hospice apod.). Pokud příjemce tyto pobytové služby nevyužívá, je mu vyplácen příspěvek ve výši 13 900 Kč. Příspěvek na péči je určen na alespoň částečné pokrytí nákladů spojených s péčí o osobu se zdravotním postižením – obvykle se jedná o úhradu osobní asistence, pečovatelské služby či pravidelné výpomoci někoho ze sousedů či známých.
Příspěvek na provoz motorového vozidla (přesněji příspěvek na mobilitu) je ve výši 550 Kč za měsíc. Nárok na něj má držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P, který nevyužívá výše uvedené pobytové služby. Je nezbytné požádat si o příspěvek zvlášť (není držitelům průkazu vyplácen automaticky). Účelem příspěvku na mobilitu je pokrýt alespoň část nákladů spojených s dopravou např. k lékaři, do zaměstnání, za volnočasovými aktivitami či při osobních pochůzkách na úřadech a podobně.
Dovolím si ještě připojit odkaz na článek, ve kterém najdete základní přehled výhod spojených s průkazem ZTP/P. Článek je k dispozici zde: http://www.pcfenix.cz/vyhody-pro-drzitele-prukazu-osoby-se-zdravotnim-postizenim/
 
V případě doplňujících či dalších dotazů se na naše poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz nebo zamazalova@pcfenix.cz), telefonicky (739 646 396), přes on-line poradnu, případně je možné sjednat si osobní setkání přímo v ParaCENTRU Fenix či na jiném vhodném místě v Brně.
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice