Dotaz ohledne invalid.duchodu a prace

PoradenstvíDotaz ohledne invalid.duchodu a prace
Tereza Boleckova asked 5 years ago

Dobry den, mam invalidni duchod 3.stupne. Anorexie a vysoka podvaha, spoustu zdravotnich problemu, i kdyz se snazim pribirat. Ale ziju sama a duchod 10tis. Mi nestaci v Prazd za maly byt ani na najem kt.je 12tis.  Mohu nastoupig na plny uvazek do prace na recepci…kde neni moc pohybu? Plat nic moc ale neni to tak narocne. Bojim se aby mi duchod nevzsli,jelikoz jen z td vyplaty bych to taky neutahla. Dekuji Boleckova

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den, paní Bolečková,
děkujeme za Váš dotaz. Stran práce na plný pracovní úvazek vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu nejsem kompetentní Vám kvalifikovaně odpovědět, jelikož nejsem lékař. Doporučuji vše primárně konzultovat s odborníkem v této oblasti, abyste předešla zhoršení svého zdravotního stavu.
Legislativně je situace taková, že osoba pobírající invalidní důchod může svůj zbytkový pracovní potenciál využít k výkonu výdělečné činnosti. Zde jsou však limity, jejichž překročení může vést k opětovnému posouzení stupně invalidity, možnému následnému přehodnocení a snížení stupně invalidity. Procentní pokles schopnosti vykonávat výdělečnou činnost vyjadřuje ztrátu schopnosti vykonávat výdělečnou činnost. Zbytkový potenciál naopak vyjadřuje zachovanou schopnost pro výkon výdělečné činnosti. Uvedu příklad pro větší srozumitelnost: Pokud jste uznána invalidní ve III. stupni s poklesem schopnosti vykonávat výdělečnou činnost o 70 %, znamená to, že zbývajících 30 % můžete využít k výkonu výdělečné činnosti.  Pokud to převedeme do výše pracovního úvazku, doporučuje se úvazek o výši 0,5 (20 hodin) a méně, ideálně 0,375 (15 hodin) a méně.
Pokud byste měla zájem, nabízíme v rámci služeb naší organizace pracovní poradenství. V rámci této služby bychom Vám mohli pomoci najít vhodné pracovní místo, které by odpovídalo Vašim potřebám. V případě jakýchkoli dalších dotazů se na mě můžete kdykoli obrátit na e-mail boumova@pcfenix.cz .
S přáním krásného dne Adéla Boumová