dotazy-na-finance-pro-invalidni-osobu

Poradenstvídotazy-na-finance-pro-invalidni-osobu
Lenys asked 5 years ago

Dobry den, první dotaz zni :kolik korun bude nejmensi mozna castka,ktera mi bude zbyvat po srazkach z duchodu pri osobnim bankrotu-ktera se nesmí uz vic snizit-,kdyz budu mit osobní bankrot pro seniori a handicapovane,ktery bude trvat maximalne po dobu tri let??? druhy dotaz zní :pobiram prispevek na peci ve druhem stupni a cetla sem na strankach MPSV,ze nebudou zvysovat jen 4.stupen prispevku na peci ale i treti a dokonce druhy stupen prispevku na peci,mam tedy sanci ze mi zvysi v roce 2019 muj prispevek na peci ve druhem stupni??? a tretí dotaz zni : budou v roce 2019 zvysovat prispevek na mobilitu pro ZTP?????   a čtvrty dotaz zní ::   cetla sem ze prumerna castka pro zvyseni duchodu v roce 2019 je 900 kc ,ale 300kc z teto castky (300kc ze castky  900) po skoncení roku 2019 zase zmizí a zbyde nam jen tech sestcet kc,tedy na konci roku zmizí z castky 900kc trista kc,tedy budem mit pridano tech 300 pouze na rok a zbyde nam 600kc,takze ta castka 900kc nebude timpaddem pevna-spiz se bude jednat o to ze pro rok 2019 budeme pobirat v prumeru 600kc pevnou castku a 300kc castku pridanou pouze na 1 rok(rok 2019),na konci roku tato castka(300kc) zase zmizí….je to pravda??dostanem pevnych 900kc naporad,nebo z nich trista po skonceni roku 2019 zmizi???? dekuji Vam za Vase pripadne odpovedia preji hezky den s pozdravem Lenys

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, Lenys,
 
děkuji za Váš dotaz a současně se velmi omlouvám za opoždění vložení odpovědi – náš poradenský tým je oslaben z důvodu nemoci některých pracovníků.
Pro lepší přehlednost zodpovím Vaše dotazy postupně tak, jak jste je položila.
 
První dotaz: Co se týká části ohledně insolvence, naše poradna se této oblasti bohužel nevěnuje. Nejsme tedy schopni poskytnout Vám zcela relevantní odpověď. Můžete se však obrátit na některou z občanských poraden, které v České republice existují. Například se můžete obrátit na poradnu Diakonie Most (https://most.diakonie.cz/co-nabizime/obcanska-poradna/) či jinou občanskou poradnu dle Vašeho výběru. 
 
Druhý dotaz: O možném zvýšení příspěvku na péči se v současné době jedná v Poslanecké sněmovně. Během druhého čtení bylo předloženo několik pozměňovacích návrhů, o nichž se bude ještě jednat. Nelze tedy nyní s jistotou říct, o kolik se příspěvek na péči zvýší a zda se zvýšení bude týkat i druhého stupně závislosti (nejčastěji se ale hovoří o zvyšování čtvrtého a třetího stupně). Případné zvýšení příspěvku na péči by se pak mělo uskutečnit pravděpodobně nejdříve od poloviny příštího roku – i tato záležitost je stále ještě v jednání.
 
Třetí dotaz: Pro rok 2019 se nepředpokládá zvýšení příspěvku na mobilitu. Tento příspěvek byl navýšen od 1. ledna 2018 ze 400 Kč na současných 550 Kč.
 
Čtvrtý dotaz: Od ledna příštího roku skutečně dojde ke zvyšování důchodů. Hovoří se dokonce o nejvýraznějším zvyšování za posledních několik let. Důchody jako takové se skládají ze dvou složek – základní výměry (ta je stejná pro všechny důchody a příjemce důchodu a odvíjí se od průměrné mzdy v ČR za určité období) a procentní výměry (ta se odvíjí od předchozích výdělků důchodce a v případě invalidního důchodu také od stupně invalidity). Od ledna 2019 dojde ke zvýšení v rámci obou těchto složek. Vámi uváděné částky vychází z průměrné výše důchodu, ve Vašem případě se tedy může jednat o částky o něco vyšší či nižší. 
V některých médiích jsou informace týkající se zvyšování důchodů prezentovány tak, že může vzniknout mylný dojem, že částka (v průměru) 300 Kč bude přidána pouze pro příští rok. Je to však skutečně omyl. Navýšení důchodů je tedy trvalé.
 
Doufám, že jsou mé odpovědi srozumitelné a poskytují Vám potřebné informace. Přijměte prosím ještě jednou omluvu za opoždění odpovědi. V případě, že byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se opět obrátit na mne či na poradnu PCF, a to jak prostřednictvím e-mailu (vesela@pcfenix.cz; poradna@pcfenix.cz), tak případně telefonicky (739 646 396).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Veselá, DiS.