duchod

Poradenstvíduchod
Petra asked 4 years ago

Dobrý den,  Mám důchod invalidní třetího stupně, je tak nízký, že se snažím přivydělat z domu, abych měla na přežití. V přiznání důchodu mám napsané, že nejsem schopna pracovat ani za mimořádných podmínek. Mám nevylecitelne neurologické onemocnění. Můj dotaz zní, kolik si můžu přivydělat a kolik hodin mohu pracovat? Nikde jsem tuto informaci nenašla. Dekuji

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Petro,
děkujeme za Váš dotaz. Dle současné legislativy mohou osoby pobírající invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně pracovat a nejsou přitom limitování počtem hodin ani částkou, kterou si vydělají nebo přivydělají. Na druhou stranu příjemcům invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně doporučujeme, aby pamatovali na svůj zdravotní stav a pracovali na poloviční úvazek, což je 20 hodin týdně, nebo úvazek kratší. Invalidita třetího stupně znamená pokles pracovní schopnosti o 70 % nebo více. V tomto případě tedy můžete využít zbytkového potenciálu, což je nejvýše 30 %. Z mé strany se jedná pouze o doporučení a záleží především na Vašem zdravotním stavu, na kolik hodin jste schopna pracovat. Doporučila bych Vám také navštívit ošetřujícího lékaře, který zná Váš zdravotní stav nejlépe a je schopen se více vyjádřit k tomu, která práce by pro Vás byla vhodná a na jak vysoký úvazek.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková