Finanční Problémy

PoradenstvíFinanční Problémy
Michal Stejskal asked 3 years ago

Dobrý den,
Pokusím se to vysvětlit, v první řadě bych potřeboval peníze překvapivě, ale mám omezení, byl jsem na hospitalizaci asi 2 měsíce s duší, že mám slysiny tak mi přiznali už předtím id.2 stupně, a pobírám to ani nevím možná už rok, teďka jde o to že jsem požádal o id.3 stupně ale ještě mi nepřišlo rozhodnutí.
Jednak by mě zajímalo jestli po mě budou chtít vrátit penize kdybych pracoval denně 5 a 5 hodin.
A jestli kvůli brigádě pro český dráhy jako stevard budu posuzovanej z mentálního hlediska, ale to záleží asi na zaměstnavateli.
Tak co se stane když obejdu doktorky.
 
Děkuji za případnou odpověď

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Stejskale,
 
děkujeme za Váš dotaz. Pokud nejsou podmínky výkonu na určité pracovní pozici stanoveny některým zákonem či vyhláškou, záleží na zaměstnavateli, jaké si stanoví. Obecně však lze říct, že zaměstnavatelem stanovené podmínky pro přijetí na určitou pozici by měly odpovídat povaze dané pracovní pozice a náplni práce. Záleží tedy na Českých drahách, zda budou žádat nějaké vstupní posouzení i z mentálního hlediska. O všech podmínkách přijetí do pracovního poměru (byť na DPP) byste však měl být informován ještě před podepsáním dané dohody. Pokud vy Vám tyto informace nesdělili sami, neostýchejte se zeptat pracovníků, s nimiž jste (byste byl) v kontaktu.
Je také na zaměstnavateli, zda Vám v případě nutnosti posoudit Vás i z mentálního hlediska umožní navštívit kteréhokoliv lékaře dle Vašeho výběru, nebo zda Vám lékaře určí. I tuto skutečnost by Vám měli sdělit ještě před podpisem dohody.
Pro jistotu doplním informaci, že obecně platí, že při výkonu zaměstnání při kterémkoliv stupni invalidity je zapotřebí dbát především na to, aby tento výkon zaměstnání neměl negativní vliv na Váš zdravotní stav – doporučuje se vhodnost daného zaměstnání konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem. Také se doporučuje pracovat na zkrácený úvazek (v případě ID III. stupně se doporučuje úvazek 0,5 nebo kratší, tedy 20 hodin týdně nebo méně) či na dohodu.
 
Co se týká Vašeho dalšího dotazu, zda by po Vás chtěli vrátit peníze, kdybyste pracoval 5 a 5 hodin denně – prosím o upřesnění tohoto dotazu (kontakty uvádím níže), bohužel není zcela zřejmé, na co se ptáte, nemohla bych Vám tedy poskytnout relevantní odpověď.
 
V případě doplňujících či dalších dotazů se na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (zamazalova@pcfenix.cz) či telefonicky (739 646 396), po předchozí domluvě je možné i osobní setkání v ParaCENTRU Fenix nebo na jiném vhodném místě v Brně.
Omluvte také prosím delší prodlevu v zaslání odpovědi – tato prodleva byla způsobena vánočními svátky, kdy bylo ParaCENTRUM Fenix uzavřeno, a také aktuálním personálním oslabením poradenství z důvodu nemocí. Děkujeme za pochopení.
 
S pozdravem
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice