Hmotná nouze

On-line poradnaHmotná nouze
Kulišková Erika asked 2 years ago

Dobrý den, prosím vás měla bych dotaz ohledně přiznání dávky hmotné nouze. Tuto dávku probírám už delší čas, jsem samoživitelka pracuji na zkrácený úvazek. Nikdy jsem neměla na úřadech žádný problém, ale poslední rok jsem byla bohužel přidělená k pracovnici, které jsem asi nepadla do oka. Byla u nás na kontrole bez ohlášení v mé nepřítomnosti, otevřel jí starší syn (16let) vůbec neřešila, že je nezletilý nebo že nejsem doma. Takže můj první dotaz zní. Může si tohle vůbec paní dovolit??? Po asi týdnu, dvou mi přišel dopis s výzvou o tom, že bude opět probíhat u nás šetření, to už jsem samozřejmě byla doma. Přišli dvě pracovnice a znovu procházeli celý byt. Na můj dotaz jestli tady náhodou už nebyli asi zhruba před měsícem, my s nachystanou odpovědí řekli, že to byla kolegyně, která nevěděla, že syn není plnoletý. Jako by to byl problém se ho zeptat. Každopádně při kontrole u které jsem byla přítomna zjistili, že mám na schránce ještě jedno jméno a ptali se kdo to je a jestli se mnou v bytě bydlí. Neviděla jsem v tom problém a samozřejmě ji řekla jak se věci mají, že to je kamarád, který bydlí na ubytovně a kde se dá, má trvalou adresu na úřadě, tak si nechává ke mě posílat poštu. Týden po kontrole mi přišel dopis s výzvou ať pošlu kopii nájemní smlouvy nebo jiný právní doklad o kamarádově bydlení. Problém je v tom, že takový doklad nemám. Kamarád se dostal do špatné životní situace, chtěla jsem mu pomoct a teď nevím jestli kvůli tomu nebudu mít problém. Sociální pracovnici jsem napsala email a přiložila čestné prohlášení o tom, že byt užívám jen já s dětmi. Mají nárok na odebrání dávek?? Předem vám děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne
S pozdravem Kulišková 

1 Answers
Ladislav Loebe answered 2 years ago

Vážená paní Kulišková,
 
zákon dovoluje správnímu orgánu činit úkony bez předchozího oznámení, ale pouze v tom případě ohrozilo-li by to účel úkonu. Zmocnění je dáno zákonem, konkrétně § 4 odst. 3 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu, ve znění pozdějších předpisů. Je na zvážení, zda kontrola bytu je tak naléhavým úkonem, který by opravňoval správní orgán činit úkony – kontroly bytu, bez předchozího oznámení.
Co se týká Vaší otázky ve věci odebrání, pozastavení, snížení výplaty dávek, nemohu Vám relevantně odpovědět, protože neznám Vaše celkové poměry.
Problém s doložením nájemní nebo jakékoliv jiné smlouvy o ubytování či bydlení třetí osoby je celkem problém. Ano, v krajním případě může znamenat pozastavení nebo odebrání dávek, pokud je tato třetí osoba považována jako společně posuzovaná.
Níže uvádím telefonický kontakt: 607 823 730. Neváhejte zavolat, pokud by ze strany úřadů byl problém.
 
Mgr. Ladislav Loebe