Hmotná nouze

PoradenstvíHmotná nouze
Jan asked 3 years ago

Dobrý den,
 
 
Mám dotaz ohledně situace,
 
 
Ocitl jsem se v hmotné nouzi na ÚP. Jsme tříčlenná rodina (2 ) dospělí (1) dítě 3 roky.
 
Jsme poprvé v hmotné nouzi, cca 2-3 měsíce, pobíral jsem v předchozích měsících nemocenské dávky, k těmto dávkám mi z ÚP docházelo cca 3.000,- jako doplatek na bydlení + PNŽ.
 
Nyní je ale situace taková, že poslední plat z nemocenské jsem dostal v Březnu 2020 protože jsem ukončil neschopnost v Únoru 2020. Takže poslední plat byl Za Březen.
 
Dávky z hmotné nouze jsou počítány z předchozích měsíčních výpisu a obratu z Bankovního účtu. Mne ale přišli dávky z Hmotné nouze v Dubnu 2020  v částce 4.300,-  i přes to že jsem poslední plat dostal za Měsíc Březen. Nejsem tedy schopen z tak malé částky uhradit nájemné a uživit rodinu..
 
Reakci z ÚP mám uloženou, je to prý vždy rozhodné období za předchozí měsíc. Ale přece není možné, že bych z této částky měl uživit rodinu společně s úhradou nájemného..A dalších nutných potřeb..
Něco mi na této situaci nesedí, a proto vás žádám o radu, pokud je to možné. 
 
 
Předem děkuji za odpověď, za váš čas

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Jane,
děkujeme za Váš dotaz. Chápu, že se nacházíte v obtížné životní situaci a dávky hmotné nouze by mohly být pro Vás určitým řešením. Zmiňujete, že úřad práce Vám sdělil, že vycházel z rozhodného období za předchozí měsíc. Vzhledem k tomu, že neznám Vaše majetkové poměry ani Vaše výdaje, které máte, tak se nemohu k Vaší situaci vyjádřit konkrétněji. Nicméně, pokud na příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení nedosáhnete a Vaše sociální a majetkové poměry Vám neumožňují překonat nepříznivou situaci, můžete na Úřadu práce ČR požádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Tato dávka je fakultativní, tj. není na ni nárok, ale Úřad práce ČR Vaši situaci v této nelehké době pečlivě posoudí, Vaší žádostí se bude pozorně zabývat a rozhodne co nejdříve. Pro mimořádnou okamžitou pomoc nemusí mít Vaše domácnost příjmy pod životní minimum. Mimořádná okamžitá pomoc může být poskytnuta i při příjmu vyšším než životní minimum, pokud máte i tak problém se zabezpečením základních životních potřeb (úhrada bydlení, živobytí, nebo Vám vznikly jiné neočekávané nutné výdaje, které nemůžete nyní uhradit). Také bych Vám poradila, abyste kontaktoval sociální odbor městského úřadu v místě Vašeho bydliště a svou situaci konzultoval s jeho pracovníky.
Pokud byste měl jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz.
S pozdravem
Mgr. Klára Ševčíková