ID 2. stupně a povinnosti vůči potenciálnímu zaměstnavateli

PoradenstvíID 2. stupně a povinnosti vůči potenciálnímu zaměstnavateli
Krystýna asked 1 year ago

Dobrý den. Trpím Bipolární poruchou a po poslední hospitalizaci mi bylo doporučeno zažádat si o ID. Nyní již čekám jen na finální výpočet, dle posudku lékařky mám nárok na druhý stupeň. Termín přezkumu mi více méně kopíruje konec rodičovské. Už teď mě ale leká, jak si budu hledat právě po skončení rodičovské práci. Jsem vysokoškolsky vzdělaná a určitě nevidím svoji budoucnost v nějaké chráněné dílně. Zajímáme mě, jaké jsou moje povinnosti vůči potenciálnímu zaměstnavateli. Jestli mám povinnost a případně v jaké chvíli náběrového procesu zaměstnavateli informaci o mém ID sdělit. Chápu, že roli bude hrát i můj lékař při vyplňování zdravotní způsobilosti k práci. Já samozřejmě doufám, že jsem již dobře zaléčena a nedojde k relapsu mé choroby a s tímto výhledem je i pokládán dotaz. 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 1 year ago

Dobrý den, Krystýno,
 
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se na to, zda existují nějaké povinnosti vůči potenciálnímu zaměstnavateli v případě, že Vám byl přiznán invalidní důchod.
Vůči zaměstnavateli (ani potenciálnímu) žádné povinnosti nemáte. Váš zaměstnavatel by ani nemusel vědět, že máte přiznaný invalidní důchod (pokud byste jeho prostřednictvím nechtěla uplatňovat vyšší slevu na dani z příjmu, ale uplatnila byste ji samostatným podáním daňového přiznání). Stejně tak nemá nárok znát Vaši diagnózu. Obvykle je ale vhodné potenciálního zaměstnavatele již během výběrového řízení informovat o tom, že byste např. upřednostňovala práci na zkrácený úvazek, případně možnost práce z domova apod.. Tyto informace může uvést také Váš lékař do posudku při Vašem nástupu do zaměstnání (pokud má Váš lékař status lékaře pracovně-lékařské služby).
Informování zaměstnavatele o přiznaném ID však může i pro zaměstnavatele znamenat určité výhody – může např. také uplatnit vyšší slevu na dani či pro něj bude snadnější naplnění povinnosti zaměstnávat určitý podíl lidí se zdravotním postižením. Zaměstnavatel by případně mohl na úřadu práce požádat i o nějaké příspěvky spojené se zaměstnáváním osoby se zdravotním postižením.
 
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to telefonicky (739 646 396 nebo 739 359 489) či prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. zamazalova@pcfenix.cz).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice