ID

Ev asked 3 years ago

Dobrý den, jsem absolvent 2018 a mám ID 2.st. Za sebou mám pouhý rok praxe, po škole jsem nemohla najít vhodné zaměstnání třičtvrtě roku a nyní už jsem opět nezaměstnaná 4 měsíce. Mívala jsem 3.st. ale ten mi snížili s tím, že u 2.st je snadnější získat práci. Tu stejně nemám a tak se ptám, jestli na základě toho, že nemohu najít práci, mohu znovu žádat o třetí stupeň. Žiji samostatně a až vyprší podpora v nezaměstnanosti, budu ráda že z aktuálního ID zaplatím nájem, na jídlo a benzín už nezbyde. Děkuji za radu.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že jste měla 3. stupeň ID, ale byl Vám snížen s argumentem, že u 2. stupně ID je snadnější získat zaměstnání. ID by neměl být snížen, z důvodu, který jste uvedla, ale na základě zlepšení zdravotního stavu dotyčného.
Ptáte se, zda kvůli tomu, že nemůžete najít práci, je možné zažádat opět o 3. stupeň invalidního důchodu. Určitě můžete na okresní zprávě sociálního zabezpečení podat žádost o změnu výše invalidity. Důvodem by však nemělo být to, že nemůžete najít zaměstnání. Tato žádost se podává v případě zhoršení zdravotního stavu žadatele. Prokazatelně by toto potom měly dokládat lékařské zprávy, které si při řízení o změně výše invalidního důchodu, vyžádá posudkový lékař. Zde jen upozorním, že může dojít ke zvýšení, ale i snížení stupně invalidity. Případně může být ponechán stejný ID, jako doposud.
Pokud byste měla finanční potíže, je možné obrátit se na úřad práce a požádat o dávky hmotné nouze (mimořádná okamžitá pomoc, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí).
Jestliže máte průkaz ZTP nebo ZTP/P je možné podat si žádost o příspěvek na mobilitu. Z tohoto příspěvku je možné hradit náklady za cesty např. benzín.
Když byste se potřebovala na něco doptat, určitě se na mne můžete obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
Přeji Vám hezký den
S pozdravem 
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice