ID III.stupně zaměstnání a posudková komise

PoradenstvíID III.stupně zaměstnání a posudková komise
Libuše Sekaninová asked 4 years ago

Dobrý den, v dubnu mi přiznali ID třetího stupně s tím, že bych neměla vykonávat práci uklizečky a výdejce obědů, jako doposud, kvůli tahání těžkých předmětů. (artróza kyčlí) Již čtyři měsíce jsem bez práce, protože pro mne zaměstnavatel neměl náhradní místo a jiné jsem nenašla. Teď bych chtěla odpovědět na inzerát, kde hledají OZP na místo recepční se šesti hodinovou pracovní dobou denně jen v pracovní dny. V popisu práce je pouze odemykání, zamykání a výdej a příjem dokumentů společně  s kontrolou kamer a alarmu. Jelikož jsem se k tomu všemu ještě stihla rozvést, mám obavy o přísun financí a chtěla bych se zeptat, zda nebude do budoucna problém s tím, že bych nastoupila do tohoto nebo jemu podobného zaměstnání ohledně mého stupně invalidity, posudkové komise a výše výplaty ID
Předem děkuji za jakoukoli odpověď.
 
 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Dle současné legislativy může i osoba, která pobírá invalidní důchod třetího stupně pracovat a není přitom limitována výší výdělku ani počtem odpracovaných hodin. Avšak je nutné pamatovat na to, že práce, kterou vykonáváte by měla odpovídat Vašemu zdravotnímu stavu a neměla by mít negativní dopad na Váš zdravotní stav. To, zda může dojít k přezkumu a následnému snížení stupně invalidity, Vám nemohu zodpovědět, jelikož nejsem lékař a neznám Vaši diagnózu. K přezkumu však může dojít zahájením řízení z moci úřední prakticky kdykoliv, bez ohledu na to, zda člověk pracuje či nikoliv. Vzhledem k tomu, že jste příjemcem invalidního důchodu třetího stupně, doporučila bych Vám spíše pracovat na zkrácený úvazek nebo i kratší, což by znamenalo 0,5 úvazku nebo 0, 375 úvazku. To v přepočtu na hodiny odpovídá 20 hodinám nebo 15 hodinám týdně. Tím pádem práce na 0,5 úvazku by neměla ohrozit invaliditu třetího stupně. Jedná se však pouze o doporučení a a záleží především na Vás, jak se cítíte a na jaký úvazek jste schopna pracovat a také na doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře.

Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Mgr. Klára Ševčíková