ID stupně

PoradenstvíID stupně
Petr asked 3 years ago

Mám dotaz….pobiram ID 3.stupně a pracuji..chci se zeptat zda když půjdu do starobního důchodu tak se důchod přepočíta …nebo bude ve výši invalidního důchodu 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Petře,
děkujeme za Váš dotaz. Do starobního důchodu budete převeden automaticky po dovršení důchodového věku (nejpozději však po dosažení 65 let věku). Po tomto věku vám nárok na invalidní důchod zaniká. Po té byste si měl podat klasickou žádost o starobní důchod, aby došlo k tzv. přepočtu.
Na základě podané žádosti Česká správa sociální zabezpečení starobní důchod k požadovanému datu přiznání (nejčastěji důchodovému věku) spočítá a postupuje následovně:
Starobní důchod vyjde vyšší než invalidní důchod – invalidní důchod bude odejmut a přiznán bude vyšší starobní důchod.

Starobní důchod vyjde nižší než invalidní důchod – žádost o starobní důchod bude zamítnuta a nadále bude náležet invalidní důchod v dosavadní výši.

Starobní důchod vyjde ve stejné výši jako invalidní důchod– příjemce se může rozhodnout, zda chce pobírat starobní nebo invalidní důchod.


Pokud byste měl jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková