III. stupeň invalidity a možná práce

PoradenstvíIII. stupeň invalidity a možná práce
Alena asked 1 year ago

Dobrý den,
jsem v ID 3. stupně. z důvodu onkologického onemocnění. Tento ID jsem dostala na dobu 1 roku – srpen 2022, poté přezkumné řízení. Nyní mám možnost pracovat na zkrácený úvazek na recepci. Práce je to nenáročná, provoz směnný – ranní a odpolední – vždy 2 dny a poté 1 den volna, soboty a neděle volné. Jedná se o přepojování tel. hovorů ve zdravotnickém zařízení. Prosím o váš názor zda mohu tuto práci vykonávat aniž bych přišla o ID, případně o doporučení jak by měla znít pracovní smlouva. Můj zdravotní stav vyžaduje nyní kontroly u různých lékařů – toto mohu zajistit mimo pracovní dobu. Děkuji za Váš názor.
S pozdravem
Alena Vítová
 

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 1 year ago

Dobrý den, paní Vítová.
Děkujeme za Váš dotaz. Přiznání invalidity jakéhokoliv stupně není překážkou v možnosti uplatnit se na trhu práce. Nicméně je vždy vhodné zvážit náročnost dané pracovní pozice a náplně práce s ohledem na zdravotní stav.
Je doporučení, aby při 3. st. invalidity v zásadě nebyl vyšší úvazek, než 20 hodin týdně. Můžete se zaměstnavatelem uzavřít běžnou pracovní smlouvu na hlavní pracovní poměr s uvedením počtu hodin týdně a rozvržením pracovní doby. Nebo mít DPP či DPČ. U DPP je třeba dodržet maximálně 300 odpracovaných hodin za rok. U DPČ nesmí počet odpracovaných hodin přesáhnout 20 hod/ týdně.
Zákoník práce nařizuje zaměstnavatelům, aby se nový zaměstnanec podrobil vstupní zdravotní prohlídce u pracovně-lékařské služby. Zde lékař může dát zaměstnanci určitá omezení pro výkon zaměstnání dle zdravotního stavu, aby nedošlo k poškození zdraví. Lékař může i neschválit vhodnost vykonávat danou práci. 
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz), na mne havlikova@pcfenix.cz, případně tel. +420 739 646 396.
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice