Individuální studium

PoradenstvíIndividuální studium
Jiří Kratochvíl asked 4 years ago

Dobrý den, už pět let beru sirotčí důchod, momentálně mám ve škole individuální studium, takže budu chodit vždy 2 týdny do školy a dva týdny do práce, chci se zeptat, jestli mi nemůže být sirotčí důchod sebrán, kvůli tomu, že budu docházet 2 týdny tam a dva týdny tam? 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, pane Kratochvíle,

děkujeme za Váš dotaz. V případě, že se bude jednat o denní (jinak zvanou prezenční) formu studia (byť 1x za 2 týdny díky individuálnímu plánu), nebude to mít na výplatu Vašeho sirotčího důchodu vliv a budete jej dostávat i nadále. Pokud by se ovšem jednalo o kombinovanou formu studia (někdy nazývanou také jako dálkové studium), bylo by pro výplatu důchodu rozhodující, zda byste na základě formy svého pracovního poměru byl účasten sociálního pojištění či nikoliv. V případě, že byste byl účasten sociálního pojištění (z Vaší výplaty by bylo odváděno sociální pojištění), na sirotčí důchod byste již nárok neměl.

V případě doplňujících či dalších otázek, příp. pokud byste potřeboval poradit či pomoct s vyplněním žádosti, se na poradnu PCF či přímo na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím on-line poradny, e-mailem (poradna@pcfenix.cz nebo vesela@pcfenix.cz) či po telefonu (tel. č.: 739 646 396). Po předchozí domluvě je možné i osobní setkání u nás v ParaCENTRU Fenix, případně jinde v Brně.

S přáním příjemného dne

Mgr. Zdeňka Veselá, DiS.
sociální pracovnice