Inv. důchod a zaměstnání

PoradenstvíInv. důchod a zaměstnání
Jitka asked 11 months ago

Dobrý den, byla mi přiznána invalidita 1. stupně. Nyní čekám na rozhodnutí od ČSSZ. V práci se mi podařilo se dohodnout na zkrácený úvazek 4 hodiny denně a méně náročnou práci. Jen nevím, co vše pro mě inv. důchod znamená. Musím to sdělit mzdové účtárně? Na kolik dní dovolené budu mít nárok? Děkuji J.

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 11 months ago

Dobrý den, paní Jitko,
děkujeme za Váš doplňující dotaz.
Oznámit svému zaměstnavateli přiznání invalidity je potřebné. Budete mu dokládat prvotní rozhodnutí, kdy máte možnost “začernit” částku výplaty důchodu, či údaje o Vaší diagnóze.
Zaměstnavatel, nebo Vy při daňovém přiznání můžete uplatnit slevu na dani.
Nárok na dovolenou Vám vznikne de facto stejný, ovšem poměrečně kratší. Dovolená na dny se v současné době nepočítá, byť v reálu je stejná jako před změnou.
Příklad: pro plný úvazek je 160 hodin ročně, pro poloviční úvazek 80 hodin ročně. Dovolenou zaměstnanec tedy čerpá na hodinový úvazek. Nově tedy nežádáte na dny, ale na hodiny.
 
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz), na mě havlikova@pcfenix.cz, případně tel. +420 739 359 489 nebo +420 739 646 396.
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice