inv. důchod

Poradenstvíinv. důchod
Lada asked 2 years ago

Dobrý den, v měsíci únoru tohoto roku jsem si podávala žádost o invalidní důchod. Před pár dny jsem obdržela “prozatímní” přiznání třetího stupně s vypočítanou částkou a to s datem přiznání od měsíce února. Úplné rozhodnutí mi musí ještě dojít. Dnešním dnem jsem na účet obdržela první výplatu inv.důchodu za tento měsíc.
Ráda bych věděla, jak mě bude doplacena částka za předchozí měsíce, dále  s tímto prozatímním přiznáním jsem byla již za zaměstnavatelem a na personáním oddělení po mě chtějí konečné rozhodnutí, protože zatím nemůžou nic vypočítat ( co mi chtějí počítat?).
Se svým nadřízeným jsem byla dohodnuta na snížení prac. úvazku, ten však v těchto dnech ukončil svou pracovní činnost a v práci mě bylo řečeno, že zřejmě nastanou organizační změny a že bych měla spíše počkat, co se bude dít. Myslím si však, že tato záležitost jde mimo mě a asi by mě to ani nemělo zajímat a mělo by se to i přesto řešit.
Děkuji moc za odpověď. L.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Nejsem si jist tím, co znamená prozatímní přiznání III. stupně invalidního důchodu, ani proč jste obdržela výplatu za tento měsíc. Důležité okolnosti, o kterých nepíšete, mohou být např., zda pobíráte dávky nemocenského pojištění, zda jste zažádala o změnu stupně invalidního důchodu apod. Pravděpodobně jste obdržela posudek o invaliditě, ale neobdržela jste ještě rozhodnutí o nároku na invalidní důchod. Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů. Pokud budou podmínky pro nárok na důchod splněny, obdržíte doplatek za předchozí měsíce, až ústředí České správy sociálního zabezpečení vydá rozhodnutí o nároku na invalidní důchod.
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se můžete na naše sociální poradenství či přímo na mne obrátit (v tom případě, pokud možno, doplňte přesnější informace), a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. hytych@pcfenix.cz) či telefonicky (tel. č.: 739 646 396).
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Petr Hytych
sociální pracovník