Invalidita 3.st. a zaměstnání

PoradenstvíInvalidita 3.st. a zaměstnání
Pavlína Pipalova asked 4 years ago

Dobrý den, 
Jsem po pulrocni onkologicke léčbě, nemocenská mi skončí 29.10, mám nárok na invalidní důchod 3.stupně na rok, pak opet budu pozvana pred komisi,musí mi zaměstnavatel ukončit pracovní poměr a nebo je možné pokračovat v zaměstnaneckém poměru, ale na zkrácený úvazek?

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Pipalová,
děkujeme za Váš dotaz. Přiznání invalidního důchodu není důvodem ke skončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Dle současné legislativy mohou i příjemci invalidního důchodu třetího stupně pracovat a nejsou přitom limitováni výší výdělku ani počtem odpracovaných hodin.  Vzhledem k tomu, že jste příjemcem invalidního důchodu třetího stupně, tak bych Vám doporučila spíše pracovat na poloviční úvazek nebo úvazek ještě kratší. Jinak řečeno ideální by pro Vás byla práce na 15 hodin až 20 hodin týdně. Ve Vašem případě to tedy znamená, že jako příjemce invalidního důchodu třetího stupně, v případě poklesu pracovní schopnosti o 70 %, můžete využít Vašeho zbytkového potenciálu, který je 30 %. Doporučila bych Vám také navštívit Vašeho ošetřujícího lékaře, jelikož zná Váš zdravotní stav nejlépe a zkonzultovat s ním, zda Vám doporučuje pokračovat v zaměstnání na zkrácený úvazek.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem (sevcikova@pcfenix.cz) nebo telefonicky (739 646 396).
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková