Invalidita 3.st. a zaměstnání

PoradenstvíInvalidita 3.st. a zaměstnání
Radka Kokešová asked 4 years ago

Dobrý den, chci se zeptat,
pobírám inv. důchod 2. stupně, v průběhu roku jsem dostala infarkt oka a těžký zánět slinivky břišní s nekrózou. Mohla bych zažádat o inv.důchod 3. stupně a zároveň u toho pracovat např. na částečný úvazek, aniž by mi byl důchod odejmut?
 
Děkuji s pozdravem
Radka Kokešová

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Kokešová,
děkujeme za Váš dotaz. O zvýšení stupně invalidity byste si určitě zažádat mohla. V první řadě při posuzování stupně invalidity je primárně vycházeno z aktuálního zdravotního stavu. Je tedy nutné, aby Váš ošetřující lékař měl všechny vaše lékařské zprávy, které dokládají zhoršení zdravotního stavu. Co se týče odejmutí důchodu, tak se primárně vychází ze současného zdravotního stavu, nikoli z toho zda dotyčný pracuje či nikoliv. Pokud pracujete, tak se k této skutečnosti samozřejmě přihlíží, ale není a nemůže to být rozhodujícím faktorem při posuzování stupně invalidity. K Vašemu dotazu, zda by Vám mohl být invalidní důchod odejmut, nejsem kompetentní se vyjadřovat, jelikož nejsem lékař. Doporučila bych Vám tedy navštívit Vašeho ošetřujícího lékaře, jelikož zná Váš zdravotní stav nejlépe.
Současná legislativa nezakazuje výkon výdělečné činnosti ani příjemcům invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně. Obecně vzato, příjemcům invalidního důchodu doporučujeme, aby pracovali na poloviční nebo ještě kratší úvazek, což je 15 až 20 hodin týdně. Invalidita třetího stupně znamená pokles pracovní schopnosti nejméně o 70 %. V tomto případě byste tedy mohla využít zbytkového potenciálu, což je 30 %.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková