invalidita-3-st-a-zamestnani

Poradenstvíinvalidita-3-st-a-zamestnani
Bohumil Bistiak asked 3 years ago

DOBRÝ DEN Jsem invalida 3. stupně: srdce a předloni nezdařená operace páteře .Přišel jsem o práci svářeče-zámečníka .příliž těžká a  náročná práce v úkolu.Chtěl jsem začít pracovat v chráněné dílně na částečný úvazek bylo mi řečeno že tam se na částečný úvazek nepracuje,jen na plný prý tam dělají lidé s plným invadliním důchodem na plný úvazek mám obavy o i.d. 3. stupně,když nastoupím na plný úvazek je má obava oprávněná?Pracuje se na 8.5 hod.0.5hod.je svačina.Děkuji za odpověď .Bohumil Bistiak.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Bistiaku,
děkujeme za Váš dotaz. Dle české legislativy může příjemce invalidního důchodu svůj zbývající pracovní potenciál využít podle svého vlastního uvážení. To znamená, že není nijak omezen ani finančně, ani délkou pracovní doby. Zvolené zaměstnání by však mělo být pro zdravotní stav příjemce ID vyhovující (např. náplní práce, délkou pracovní doby – zkráceným úvazkem, pracovními podmínkami, směnností práce apod.). Co se týče délky pracovní doby, doporučuje se z důvodu předejití přehodnocení a snížení stupně invalidity, aby výše úvazku zhruba odpovídala zbytkovému potenciálu (tzn. příjemci invalidního důchodu ve III. stupni je doporučován úvazek 0,5 a méně). Je to však pouze doporučení, nikoliv podmínka. Co se týče Vašeho dotazu, zda je Vaše obava oprávněná, tak toto posouzení je plně v kompetenci posudkového lékaře, který by měl případné přehodnocení Vašeho zdravotního stavu na starost.
Pokud byste měl jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková