Invalidita 3.st. a zaměstnání

PoradenstvíInvalidita 3.st. a zaměstnání
Olga Šramková asked 4 years ago

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda je možné začít chodit do práce při invaliditě 3.st.Prodělala jsem onkologické onemocnění,léčba mi skončila před rokem,letos jsem prodělala ještě nějaké preventivní operace ale chtěla bych alespon na chvilku zpět mezi lidi.Je možné pracovat v chráněných dílnách třeba na 4-6 hodin a nebát se že by mi důchod sebrali?Děkuji

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Šrámková,
děkujeme za Váš dotaz. Současná legislativa nezakazuje příjemcům invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně vykonávat výdělečnou činnost. íjemcům invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně doporučujeme, aby práci přizpůsobili svému zdravotnímu stavu. Invalidita třetího stupně znamená pokles pracovní schopnosti nejméně o 70%. Ve Vašem případě můžete tedy využít Vašeho zbytkového potenciálu, což je 30 %. Jinými slovy to znamená, že můžete pracovat na 0,5 úvazku, ideálně na 0,375 úvazku. Z mé strany se jedná pouze o doporučení a záleží především na Vás, jak celou situaci vyhodnotíte a na jaký úvazek jste schopna pracovat a také na doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře.
Vzhledem k Vaší diagnóze a také vzhledem k tomu, že nejsem lékař, nedokážu posoudit, jak by posudková komise postupovala ve Vašem případě. Nicméně, jak vyplývá z předešlého textu, tak by bylo vhodné pracovat maximálně na poloviční úvazek, abyste pokud možno předešla přezkoumání Vašeho zdravotního stavu a případnému snížení stupně invalidity.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem (sevcikova@pcfenix.cz) nebo telefonicky (739 646 396).
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková