invalidita 3. stupeň

Poradenstvíinvalidita 3. stupeň
Petra Burianová asked 2 years ago

Mám dotaz ohledně mé situace. V prosinci 2020 mi byla přiznána invalidita 3. stupně (diagnóza paranoidní schizofrenie). V lednu 2021 jsem si podala žádost o invalidní důchod a nyní čekám na oficiální rozhodnutí. Mám zájem pracovat, ale nevím, jestli mám ve svém stavu nějaká pracovní omezení (práce na směny nebo práce u stroje). Děkuji za odpověď.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, paní Burianová,
děkujeme za Váš dotaz. Současná legislativa neobsahuje žádné ustanovení, které by omezovalo výdělkové možnosti osob v invalidním důchodu. Zákon nestanovuje ani žádné omezení, co se týče výdělku ani výše pracovního úvazku. Lidé, kterým byl přiznán invalidní důchod v kterémkoliv stupni invalidity, mohou tedy i při pobírání invalidního důchodu podle svých možností a schopností pracovat. Příjemcům invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, při poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70 %, se doporučuje, aby výše úvazku zhruba odpovídala zbytkovému pracovnímu potenciálu (tzn. úvazek 4 hodiny denně a méně). Výkon zaměstnání však nesmí mít negativní vliv na Váš zdravotní stav.
Jelikož nejsem lékař a neznám Váš zdravotní stav, tak Vám nejsem schopna říct, jestli např. práce na směny nebo práce u stroje by Vám mohla uškodit. Doporučuji, abyste se obrátila na svého ošetřujícího lékaře.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Mgr. Klára Ševčíková