Invalidita 3. stupně – práce na DPČ nad 3 tis. Kč

PoradenstvíInvalidita 3. stupně – práce na DPČ nad 3 tis. Kč
Eva Jakoubková asked 3 years ago

Dobrý den, pracuji na DPČ na zkrácený úvazek. Hrubá mzda činní 4000 tis. Kč. Jak je to prosím s odvody za zdravotní pojištění? Jaký bych měla brát čistý plat? Můj zaměstnavatel mi dopočítává zdr. pojištění do min. mzdy a mám tedy obrovské odvody. Moje čistá mzda je 2129 Kč. Neměl by za mě v případě inv. 3 . stupně doplácet toto stát? 
A jsem v tomto případě (kdyby mi to stát doplácel a já platila jen zdr. pojištění ze 4 tis. Kč) nemocensky pojištěna?
Děkuji

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, paní Jakoubková,
děkujeme za Váš dotaz. V případě přiznané invalidity III. stupně za vás hradí zdravotní pojištění stát. Informace ohledně nutnosti dopočítávat ZP do minimální mzdy naleznete na https://www.vzp.cz/platci/informace/osvc/vymerovaci-zaklad-a-vypocet-pojistneho/pro-koho-neplati-povinnost-dodrzet-minimalni-vymerovaci-zaklad.
Můžete zdravotní pojišťovnu požádat o vrácení případného přeplatku. Na zdravotní pojišťovně taky dostane úplně jednoznačnou odpověď, co se nutnosti dopočítávat ZP týká. Vzhledem k tomu, že máte přiznanou invaliditu třetího stupně, tak můžete kromě slevy na poplatníka uplatnit také slevu na invaliditu, která činí 420 Kč měsíčně. Když si na DPČ vyděláte nad 3000 Kč měsíčně, pojistné za vás bude automaticky odvádět zaměstnavatel.
Co se týče Vašeho dotazu, jaký byste měla brát čistý plat, odkázala bych Vás na účetní firmy, kde jste na DPČ zaměstnána. Svoji čistou mzdu si můžete zkusit vypočítat také pomocí on-line kalkulačky (např. zde: https://www.prace.cz/kalkulacky/srovnavaci-kalkulacka-ciste-mzdy/), ale pro přesnější informaci Vám doporučuji kontaktovat účetní Vaší firmy.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková