Invalidita a neschopenka

PoradenstvíInvalidita a neschopenka
Ester asked 11 months ago

Dobrý den. Od září 2021 se léčím s rakovinou. Od 30.11.2021 jsem nepřetržitě v pracovní neschopnosti. V srpnu 2022 jsem podala žádost o invalidní důchod. Předpokládám, že nějaký důchod dostanu a už jsem se dočetla, že pak mi bude ukončena neschopenka. Nicméně jsem stále práce neschopná, probíhající chemoterapie a následně plánovaná imunoterapie. Výpověď dát nechci, ráda bych se do práce vrátila, bude-li to po léčbě možné. Jak mám postupovat, abych o práci nepřišla a hlavně, abych dokázala finančně přežít? Máme dvě předškolní děti a plat muže stačit nebude. Děkuji za radu.

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 11 months ago

Dobrý den, paní Ester.
Děkuji za Váš dotaz. V on-line poradně máme totožný dotaz, jako Váš, raději na odpovím také.
Je pravda, že po přiznání ID je třeba do 30 ti dnů od zasedání komise (datum zasedání posudkové komise) ukončit stávající neschopenku. Váš praktik Vám bude moct vystavit novou neschopenku, ale doporučuji na jinou diagnózu.
Vaším příjmem potom bude invalidní důchod. Pokud by Vám zdravotní stav umožnil, můžete nastoupit do zaměstnání. Sice není žádné zákonné omezení výše úvazku ani výše výdělku, můžete se se zaměstnavatelem domluvit alespoň zpočátku na zkráceném úvazku. Tím si můžete zvýšit příjem do svého rozpočtu.
Pokud by Vám příjem nestačil na pokrytí nákladů, můžete požádat o příspěvek na bydlení na svém spádovém úřadu práce.
Píšete, že máte předškolní děti a jste-li samoživitelka, máte možnost využít náhradního výživného.
V případě, že u Vás probíhá léčba, zkuste si požádat o průkaz osoby se zdravotním postižením. S tím souvisí příspěvek na mobilitu ve výši 500 Kč (po navýšení 900 Kč) měsíčně.
V případě doplňujících dotazů mne kontaktujte.

S pozdravem
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice
ParaCENTRUM Fenix, z. s.
Kociánka 93/2, 612 47 Brno
tel.: +420 739 359 489