Invalidita a vrátenie nemocenských dávok

PoradenstvíInvalidita a vrátenie nemocenských dávok
Erika asked 1 year ago

Dobrý deň, prosím o odpoveď, slovenský ombudsman mi nevedel odpovedať, že je to o českej legislatíve. .Syn pracoval v ČR a len tam má sociálne poistenie. Ochorel, rok bol na PN, invalidný dôchodok nechcel, ale prácu už s diagnózou nedostal. Vrátil sa na Slovensko, tu sa síce zamestnal ale zase nemocnica, potom žiadosť o inv.dochodok, mali by ho posudzovať tento mesiac. Otazka- uznaný invalidný dôchodok na Slovensku s dátumom v čase  PN v ČR môže ovplyvniť , vrátenie nemocenských dávok z ČR. Žiadame o dôchodok aj z ČR tam bol poistený. Alebo existuje lepšie riešenie situácie? Ďakujeme pekne. 

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 1 year ago

Dobrý den, paní Eriko.
Děkuji za dotaz zaslaný naší poradně.
Situaci Vašeho syna posoudím především z pohledu české legislativy.
Pro přiznání invalidního důchodu (ID) z ČSSZ je rozhodující doba sociálního pojištění v ČR. Výpočet výše ID bude závislý od příjmů za rozhodné období.
Pokud Váš syn má v ČR nyní (v době podaní žádosti o ID) pracovní neschopnost (přičemž píšete, že z ČR odešel, protože se z důvodu nemoci stal nezaměstnatelným) musí PN ukončit do 30 dnů od zasedání komise, která rozhodovala o jeho invaliditě. Dané datum je uvedeno v rozhodnutí o přiznání ID. Náklady na výplaty obou dávek jdou z České správy sociálního zabezpečení.
Podmínky vzniku nároku ID na Slovensku jsou přehledně zpracovány na webu sociálnej poisťovni.
Podmínky vzniku nároku ID v ČR naleznete na webu ČSSZ.
Pro podrobnější informace je vhodné komunikovat se sociálnou poisťovňou primárně, sekundárně s ČSSZ. Dané instituce vzájemně komunikují při vyřizování požadavků pojištěnců.
Bude-li třeba, neváhejte se na nás opět obrátit.
S pozdravem
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice
tel.: +420 739 359 489
e-mail: havlikova@pcfenix.cz