Invalidita II. stupně

PoradenstvíInvalidita II. stupně
Martin Grác asked 4 years ago

Dobrý den,
 
jsem opatrovník mé sestry, které je přiznána invalidita 2. stupně a pobírá invalidní důchod. Dochází na úřad práce. Myslel jsem, že stát sestře platí zdrav. poj. jen v případě, že dochází na ÚP. Toto uvádíte i ve svém článku “Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním při přiznání invalidity, ale bez nároku na výplatu invalidního důchodu?”. Pracovnice z ÚP sestře však tvrdí, že se může vyřadit z evidence a stát bude platit pojištění i tak. Jak to prosím tedy je? Předem děkuji.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, pane Gráci,
 
děkujeme za Váš dotaz. Správně uvádíte, problematice zdravotního pojištění v případě přiznané invalidity se věnuji v článku „Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním při přiznání invalidity, ale bez nároku na výplatu invalidního důchodu?“. Jak však název článku napovídá, je zaměřen právě na situace, kdy je přiznána invalidita, ale z jakéhokoliv důvodu není přiznán a vyplácen invalidní důchod.
Pokud Vaše sestra invalidní důchod pobírá, skutečně nemusí být na úřadu práce evidována. Zdravotní pojištění za ni jako za tzv. státního pojištěnce hradí stát.
 
V případě doplňujících či dalších otázek se na poradnu PCF či přímo na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím on-line poradny, e-mailem (poradna@pcfenix.cz nebo vesela@pcfenix.cz) či po telefonu (tel. č.: 739 646 396). Po předchozí domluvě je možné i osobní setkání u nás v ParaCENTRU Fenix, případně jinde v Brně.
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice