Invalidni důchod 1 stupně

PoradenstvíInvalidni důchod 1 stupně
PAVEL asked 3 years ago

Dobrý den, prosím vás o radu. Od 1. října se mi mění pracovní smlouva z 30 hodin týdně na 37,5 hodiny týdně. Pobírám ID 1.stupně a pracuju v práci ( sedavé zaměstnání – kompletace výrobků) chodím již 13 let k psychiatrovi a chci se zeptat jestli mohu mít takovou pracovní smlouvu na 37,5 hodiny týdně z 30 hodin týdně. Jedná se mi o to aby mě třeba z práce nějaký kolega/kolegyně neudali na ČSSZ a ID 1.stupně mi neodebrali. Mám právě ID 1.stupně od roku 2016 přiznán od posudkového lékaře natrvalo.  Máme v práci jednu kolegyni která mě moc nemá ráda a dělá mi naschvály. Nemůže mě třeba udat na ČSSZ že pracuji na víc hodin než ona? Také pracuje na 30 hodiny,a má ID. Díky za odpověď

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Pavle,
děkujeme za Váš dotaz. Předpisy o důchodovém pojištění neobsahují žádné ustanovení, které by omezovalo výdělkové možnosti osob v invalidním důchodu. Zákon nestanovuje ani žádné omezení, co se týče výdělku ani výše pracovního úvazku. Lidé, kterým byl přiznán invalidní důchod v kterémkoliv stupni invalidity, mohou tedy i při pobírání invalidního důchodu podle svých možností a schopností pracovat. Záleží především na Vašem zdravotním stavu, v jakém rozsahu budete moct práci vykonávat. Rozumím, že máte jistou obavu a bojíte se, co by se mohlo stát, pokud byste začal pracovat na více hodin. Bohužel Vám však nejsem schopna říct, co by se stalo, kdyby Vás Vaše kolegyně udala na ČSSZ, že pracujete více hodin než ona. Posuzování stupně invalidity je vždy v kompetenci posudkového lékaře, který vychází z aktuálního zdravotního stavu posuzovaného.
Pokud byste měl jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková